Hazır giyim işletmelerinde kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemleri (E-MOR TM örneği)
The systems of enterprise resource planning (ERP) in ready-made clothing firm (the sample of E-MOR- TM)
  1. Tez No: 278193
  2. Yazar: FATMA BULAT AL SWEEDAN
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmada, ERP sistemlerinden biri olan E-MOR'un Hazır Giyim İşletmelerin için yeri ve öneminin belirlenmesi, işletmelerin kurulum öncesi, kurulum aşaması ve kurulum sonrasında karşılaştıkları zorlukların saptanması, sistemin uygulanmasındaki başarı ve başarısızlık faktörlerinin saptanması, sistemin avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi, sistemin işletmelerin performanslarına ne gibi katkılar sağladığının tespiti için çalışılmıştır.Araştırmanın evreni, Türkiye'de Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) yazılımını kullanan Hazır Giyim İşletmeleridir. Örneklem grubu ise, E-mor kullanıcısı olan Hazır Giyim İşletmelerinin tamamını oluşturmaktadır.Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket 22 sorudan oluşmuştur. Güvenilirliği tespit edilen anket formu, işletmelere uygulanmış ankette ki her bir sorunun işletme içindeki ilgili birim yetkilileri tarafından cevaplanması sağlanmıştır. Anketlerden elde edilen verilere SPSS programı ile çeşitli istatistik uygulamaları yapılarak sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, E- Mor TM sistemini kullanan işletmelerde mamul stok seviyesinin % 100 azaldığı tespit edilmiştir. Maliyetinin yüksek olması, sorun olduğun da gidermenin zor oluşu, kullanıcılarda hata yapma korkusu, iş üzerinde kontrolün azalması gibi sorunlar E-Mor TM yazılımının dezavantajlarıdır.E-Mor TM'nin kullanıcı işletmelere faydaları araştırılmış, bilgi akış süresini hızlandırdığı, kullanılan bilginin kalitesini geliştirdiği, kurumların karşılıklı etkileşimini artırdığı, sipariş yönetimini geliştirdiği, üretim planlamasını kolaylaştırdığı ve üretimi hızlandırdığı saptanmıştır.ERP yazılımları genellikle büyük ölçekli işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin çoğunluğu ise orta ve küçük ölçekli işletmelerdir. Orta ve küçük ölçekli işletmelerin verimliliğin ön plana çıktığı, artan bir rekabet ortamında çalıştıkları göz önüne alındığında, bu yazılım programının küçük ve orta ölçekli işletmelerde de uygulanması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study has been made for the determination of the importance of E-MOR, an ERP system, for ready-made clothing firms, finding the difficulties encountered pre-establishment, establishment and post-establishment stages, determination of factors for applying the system, and observing the contributions of system to the firm performance.The universe of the study constitutes the Apparel Companies using the Corporate Resource Planning (ERP) software in Turkey. And the sample group is comprised of all Apparel Companies using e-MOR.This study utilized the questionnaire method as its data gathering tool. The questionnaire is made up of two sections and 22 questions aimed at determining the demographical features of companies and questions about the e-MOR system. A reliability analysis was carried out for the questionnaire form, which was then applied to the companies, asking for responses of each question in the questionnaire from authorized unit officials in the company. Descriptive statistical applications were carried out on data obtained from the questionnaires using the SPSS software with the purpose of achieving the results.According to the results of the study, it is observed that product stock level decreased by %100 in the firms using E-Mor TM. The problems such as high cost, difficulties for troubleshooting, the risk of making mistake for the users, the decrease on business are the disadvantages of E-Mor TM software.The benefits of E-Mor TM for firms have been investigated and it is observed that the software accelerates the information flow rate, develops the quality of data, increases the interaction of the firms, develops the management of order, eases the production planning and accelerates the production.ERP software is usually used by the large scale firms. Most of the firms in our country are medium and small scale firms. When the competition environment and the productivity of medium and small scale firms are considered, this software should be encouraged for using in medium and small scale firms.