İki darbe arasında Samsun'da kültür ve sanat faaliyetleri (1960-1980)
Cultural and artistic activities in Samsun between two coups (1960-1980)
- Tez No: 983831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1960-1980 yılları arası Samsun'da gerçekleştirilen kültür ve sanat faaliyetlerini incelenmektedir. Çalışmada, dönemin toplumsal ve siyasi yapısının Samsun'daki sanatsal çalışmaların üzerindeki etkileri ele alınmış; tiyatro, müzik, kültür değişikliği, opera ve bale gibi çeşitli sanat dallarındaki gelişmeler değerlendirilmiştir. 1960'lı yıllar, Türkiye'nin genelinde olduğu gibi Samsun'da da kültürel ve sanatsal gelişmelerin hız kazandığı bir dönem olmuştur. Bu süreçte, Samsun'da tiyatro faaliyetleri önemli ivme kazanmış ve şehirde profesyonel ve amatör tiyatro toplulukları kurulmuştur. Müzik alanında ise Samsun hem geleneksel Türk müziği hem de Batı müziği açısından zengin bir çeşitliliğe sahip olmuştur. Belediyeler tarafından müzik, sanatsal etkinliklerin bir parçası olmuştur. 1970'li yıllarda müzik festivalleri ve halk konserlerinin sayısı arttırılmıştır. 1960-1980 yılları arasında Samsun, kültürel ve sanatsal açıdan hareketli bir dönem geçirmiştir. Tiyatro, müzik, kültürel etkinlikler ve görsel sanatlar gibi alanlarda önemli gelişmeler yaşanmış; bu faaliyetler, Samsun'un kültürel kimliğinin şekillenmesine önemli katkılar sağlamıştır. Dönemin toplumsal ve siyasi yapısı, sanatsal üretimi kimi zaman teşvik etmiş kimi zaman ise sınırlandırmıştır. Ancak tüm zorluklara rağmen Samsun, 1960-1980 yılları arasında Karadeniz Bölgesi'nin kültürel merkezlerinden biri olmayı sürdürmüştür. 2008 yılında Samsun'da kurulan Devlet Opera ve Balesi, Karadeniz bölgesinin tek opera ve bale binası olarak hizmet vererek Samsun'u sanatsal faaliyetlerde zirveye taşımıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the cultural and artistic activities in Samsun between 1960-1980. In the study, the effects of the social and political structure of the period on artistic activities in Samsun are discussed, and developments in various art branches such as theater, music, cultural change, opera and ballet are evaluated. The 1960s was a period in which cultural and artistic developments gained momentum in Samsun as in Türkiye in general. In this process, theater activities in Samsun gained significant momentum and professional and amateur theater groups were established in the city. In the field of music, Samsun had a rich diversity in terms of both traditional Turkish music and Western music. Municipalities have made music a part of their artistic activities. In the 1970s, the number of music festivals and public concerts increased. Between 1960 and 1980, Samsun experienced a vibrant period in cultural and artistic terms. There were important developments in areas such as theater, music, cultural activities, and visual arts; these activities contributed significantly to the shaping of Samsun's cultural identity. The social and political structure of the period sometimes encouraged and sometimes limited artistic production. However, despite all the difficulties, Samsun continued to be one of the cultural centers of the Black Sea Region between 1960-1980. Established in 2008, the State Opera and Ballet in Samsun contributed greatly to the cultural and artistic development of the region.