Female subjectivity in the poetries of Eavan Boland, Kathleen Jamie and Gülten Akın
Eavan Boland, Kathleen Jamie ve Gülten Akın şiirinde kadın öznelliği
  1. Tez No: 535025
  2. Yazar: ŞAFAK ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÜRRİN ALPAKIN MARTINEZ CARO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma, karşılaştırmalı bir bakış açısı benimseyerek Eavan Boland, Kathleen Jamie ve Gülten Akın'dan seçme şiirlerle kadın öznelliğinin yansımalarını inceler. İrlanda edebiyatından Boland, İskoç edebiyatından Jamie ve Türk edebiyatından Akın, hem toplumlarına uyum sağlamaya çalışan hem de çelişkili bir şekilde toplumlarının belirleyici rollerine karşı çıkan kadın öznelerinin belirli imgelerini şiirleştirir. Çalışmanın genel çerçevesini şairlerin poetikalarındaki öznelliğin devingenliği oluşturur. Çalışma, kadın imgesinin kabus gibi bir bedensellikle düşsel huzurlu ortamlar arasında nasıl sürekli bir değişimde olduğunu tartışır. Çalışma, şiirlerini şekillendiren edebi ve toplumsal kaynaklara atıfta bulunarak üç şairin karşılaştırılabilir özellikleriyle başlar. İlk ve son şiirlerindeki geçirgenliği göstermek için erken ve son derlemelerinin neden seçildiğiyle devam eder. Çalışma şiirleri iki kısımda inceler. İlk kısım, dil ve tarih çerçevesinde Kristeva'nın öznellik tartışmasına atıfta bulunarak öznenin toplumsal olanın müdahalesi karşısında nasıl hayatta kaldığını tartışır. İkinci kısım, tabiiyet sürecinde toplumsal olanın baskılamasını yeni bir akışkanlığa çeviren sevginin etkisini değerlendirir. Çalışma sonuç olarak, şairlerin ilk ve son şiirlerindeki sabit bir paradigma arayışları ve her seferinde yaşadıkları yenilgi neticesinde sürekli bir bağlantısızlığı kabul etmeleriyle kendilerine has bir birlik hissini açığa çıkarır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the facets of female subjectivity through selected poems of Eavan Boland, Kathleen Jamie and Gülten Akın from a comparative perspective. Boland from Irish literature, Jamie from Scottish literature and Akın from Turkish literature poeticize certain images of female subjects who have to adapt into their societies and react against the defining roles in a paradoxical way, which forms the main frame of the study, the dynamism of subjectivity in the poetries of Boland, Jamie and Akın. The study argues how the images of woman subjects undergo a consistent change between the dream-like peaceful atmospheres and nightmarish corporeality. The study starts with the discussion of comparable qualities that the three poets share by referring to the literary and social sources shaping their poetries. It continues with the reasons behind preferring the early and later collections in order to suggest the transitivity between their first and last poems. The study analyses the female subjectivity in the poems of Boland, Jamie and Akın in two parts. The first chapter argues how the subject survives against the intrusion of the social by referring to the Kristevan argument of subjectivity within the frames of language and history. The second chapter evaluates the influence of the amative powers subverting the repression of the social into a new fluidity in the subjection process. The study concludes by that three poets' search for a stable paradigm and their failure in each case in their early and later poems offer for them an idiosyncratic sense of unity through their acknowledgement of a continuous disconnectedness.