İstatistiksel kaygı derecelendirme ölçeği (STARS) üzerine bir güvenirlik genellemesi meta analizi
A reliability generalization meta-analyses of the Statistical Anxiety Rating Scale
- Tez No: 983856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SUNER KARAKÜLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
Özet
İstatistik kaygısı, öğrencilerin akademik başarılarını ve istatistik öğrenimine yönelik tutumlarını olumsuz yönde etkileyebilen kritik bir faktördür. Bu nedenle, eğitmenlerin istatistik derslerini tasarlarken ve sunarken öğrencilerin bu kaygılarını göz önünde bulundurmaları önerilmektedir. Bu çalışmada, İstatistiksel Kaygı Derecelendirme Ölçeği (STARS) kullanılarak yapılan yayınlanmış çalışmalardaki ölçek bileşenlerine ait Cronbach alfa puanlarının ortalama güvenilirliğini tahmin etmek amacıyla bir güvenilirlik genellemesi meta-analizi yapılması amaçlanmıştır. İncelenen 40 çalışmadan, 46'sı bileşenlere ilişkin alfa katsayılarını raporlamış ve 10.342 katılımcı bu analizde kullanılmıştır. Bulgular, bileşenler genelinde ortalama Cronbach alfa katsayılarının 0,58 ile 0,97 arasında değiştiğini göstermiştir. Sıra korelasyonu testi sonuçlarına göre, tüm bileşenler açısından yayın yanlılığının bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu çalışma, istatistik kaygısı ve STARS için güvenilirlik genellemesi meta-analizinin pratik ve ampirik önemine ilişkin literatüre katkıda bulunmaktadır. Güvenilirlik genellemesi meta-analizinin faydalarına yönelik artan farkındalık ile istatistik eğitimi araştırmalarının kalitesi güçlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Statistics anxiety is a critical factor that can negatively influence students' academic performance and attitudes toward learning statistics. Therefore, instructors should consider students' statistical concerns when designing and delivering statistics courses. This study aimed to conduct a reliability generalization (RG) meta-analysis of the Statistical Anxiety Rating Scale (STARS) to estimate the internal consistency (Cronbach's alpha) of its components across published studies. A total of 40 eligible studies were included, yielding 46 independent alpha coefficients based on data from 10,342 participants. Pooled reliability estimates for the STARS components ranged from 0.58 to 0.97, indicating generally strong internal consistency. No evidence of publication bias was detected based on Egger's regression tests. These findings support the psychometric soundness of the STARS and demonstrate the utility of RG meta-analysis in synthesizing reliability evidence. Increased adoption of RG methods may enhance the methodological rigor of future research in statistics education and anxiety measurement.