Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda femoral tünel yerleşimlerinin greft gerinimi üzerindeki etkisi, biyomekanik çalışma
Effect of femoral tunnel locations on graft tension in anterior cruciate ligament reconstruction, biomechanical study
- Tez No: 983927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN KEHRİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Literatürde en sık anterior yerleşimli ve vertikal seyirli superior femoral tünel malpozisyonları görülmektedir. Bu çalışmada; superior, anterior ve anatomik tünel lokasyonlarının farklı diz pozisyonlarında greft üzerinde oluşturduğu gerinim verilerinin yeni bir metodoloji ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereçler ve Yöntem: Çalışmada 30 adet domuz dizi ve her diz için greft olarak 30 adet koyun fleksör digitorum superficialis tendonu kullanılmıştır. Her grupta 10 diz olacak şekilde; anatomik grup, anterior grup, superior grup olmak üzere femoral tünel lokasyonuna göre 3 gruba ayrılmıştır. Her grup için gerinim pulları, özel tasarım 3D transdüserler ile grefte sabitlenmiştir. Gerinim pullarının L0'da (ilk boy-gevşekten gergine dönüşüm noktası) okuduğu değer ilk deney aşamasında tespit edilmiştir. Greftler, diz 30° fleksiyondayken 80 N yük altında fikse edilmiştir. İkinci deney aşamasında ise ilk aşamada elde edilen L0 verileri kullanılarak 0°-30°-60°-90°-135° fleksiyon derecelerinde ve rotasyon sırasında oluşan gerinim verileri farklı gruplar için toplanmıştır. İstatistik:IBM SPSS versiyon 29 (IBM) ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, tekrarlı ölçümler Karmaşık Desenli ANOVA analizi, Post Hoc testler için Tukey HSD ve Bonferroni testleri kullanılmıştır. Bulgular: Diz pozisyonlarının gerinim üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmuştur (p <0,001). Diz Pozisyonları ile Tünel Lokasyonlarının etkileşiminin gerinim üzerindeki etkisi daha büyük ve anlamlı bulunmuştur (p <0,001). Farklı pozisyonlarda gerinim toplamları açısından gruplar arası fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Tüm gruplar için farklı diz pozisyonlarında gerinimin anlamlı olarak varyasyona uğradığı gösterilmiştir (p<0,001). Gruplar arası yapılan çok değişkenli analizlerde anterior, anatomik ve superior için F ve Kısmi Eta Kare değerleri sırasıyla 8,097/0,638-23,232/0,835-16,304/0,780 çıkmıştır. Rotasyon verileri 0°'de toplanmıştır. Rotasyon verilerinden 0° verileri çıkarıldığında, superior grup diğer iki gruba göre anlamlı derecede düşük gerinime sahip bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: Değişen diz pozisyonlarıyla gerinimdeki en anlamlı varyasyonun anterior grupta olduğu bulunmuştur. Anatomik grup tüm verilerde en az varyasyona sahip olan grup olarak bulunmuştur. Superior grubun rotasyon sırasında en düşük gerinim verilerine sahip olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın literatürle bağlantısı ile bağ ve tendon deformasyonunun araştırılacağı gelecekteki çalışmalarda kullandığımız metodolojinin uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Anterior and vertical superior femoral tunnel malpositions are the most common malpositions seen in the literature. In this study, it was aimed to compare the strain data created on the graft in different knee positions of superior, anterior and anatomical tunnel locations with a new methodology. Materials and Methods: In the study, 30 pig knees and 30 sheep flexor digitorum superficialis tendons were used as grafts for each knee. The knees were divided into 3 groups according to the femoral tunnel location: anatomical group, anterior group, and superior group, with 10 knees in each group. For each group, strain gauges were fixed to the graft with specially designed 3D transducers. The value read by the strain gauges at L0 (the first length-slack to tight transformation point) was determined in the first experimental stage. The grafts were fixed to the knees at 30° of flexion under an 80 N load. In the second experimental stage, strain data were calculated at 0°-30°-60°-90°-135° flexion degrees and during rotation using the L0 data obtained in the first stage. Statistics: Results evaluated with IBM SPSS version 29 (IBM). Kolmogorov-Smirnov test, mixed ANOVA analysis, Tukey HSD and Bonferroni tests were used in the evaluation of the study. Results: Knee Positions had a significant effect on strain (p <0.001). The effect of the interaction of Knee Positions and Tunnel Locations on strain was found to be significant and more effective (p <0.001). The difference between the groups in terms of the total strains in all positions was found not to be significant (p>0.05). It was shown that strain varied significantly with different knee positions for all groups (p <0.001). In the multivariate analyses performed between the groups, the F and Partial Eta Square values for anterior, anatomic and superior were 8.097/0.638-23.232/0.835-16.304/0.780, respectively. Rotation data were collected at 0°. When the 0° data were removed from the rotation data, the superior group was found to have significantly lower strain than the other two groups (p<0.05). Conclusion: The most significant variation in strain with changing knee positions was found in the anterior group. The anatomic group was found to have the least variation in all data. The superior group was shown to have the lowest rotational strain data. The literature connection of this study demonstrated the applicability of our methodology in future studies investigating ligament and tendon deformation.