Bir üniversite hastanesine başvuran ve kronik hastalığı olan yaşlıların umutsuzluk düzeyinin hastalık öz yönetimi ile olan ilişkisi
The relationship between hopelessness levels and disease self-management in elderly patients with chronic illnesses admitted to a university hospital
- Tez No: 983952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir üniversite hastanesine başvuran kronik hastalığı olan yaşlı bireylerin umutsuzluk düzeyleri ile hastalık öz yönetimi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki araştırma, Aralık 2024 – Mayıs 2025 tarihleri arasında Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi'nde 150 yaşlı birey ile yürütülmüştür. Veriler; Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Kronik Hastalık Öz Yönetim Ölçeği ile toplanmıştır. Katılımcıların umutsuzluk düzeyi orta düzeyde bulunmuş (Ort. = 10,69±5,58), en düşük öz yönetim puanı“Kendini Damgalama”alt boyutunda, en yüksek puan ise“Tedavi Uyumu”alt boyutunda elde edilmiştir. Bekar, düşük eğitimli, düşük gelirli ve yalnız yaşayan bireylerde umutsuzluk düzeyinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Regresyon analizine göre“Sağlık Bakım Etkinliği”ve“Damgalamayla Baş Etme”alt boyutları umutsuzluğu anlamlı ve negatif yönde yordayan faktörlerdir. Sonuç olarak, yaşlı bireylerde umutsuzluk düzeyini azaltmak için öz yönetim becerilerinin güçlendirilmesi, özellikle sağlık bakım etkinliği ve damgalamayla baş etme stratejilerinin desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between hopelessness levels and disease self-management among elderly individuals with chronic illnesses who applied to a university hospital. Conducted as a descriptive and correlational study, it included 150 elderly participants at Lokman Hekim University Ankara Hospital between December 2024 and May 2025. Data were collected using the Beck Hopelessness Scale and the Chronic Illness Self-Management Scale. Findings revealed a moderate level of hopelessness (Mean = 10.69±5.58). The lowest self-management score was in the“Self-Stigmatization”subscale, while the highest was in“Treatment Adherence.”Hopelessness was significantly higher among single, low-educated, low-income, and socially isolated individuals. Regression analysis showed that“Health Care Effectiveness”and“Coping with Stigma”subscales significantly and negatively predicted hopelessness. In conclusion, strengthening self-management skills—particularly health care effectiveness and coping with stigma—is essential for reducing hopelessness in elderly individuals with chronic illnesses.