Farklı katkı maddeleriyle dondurulan teke spermasının değerlendirilmesi
Evaluation of goat semen frozen with different additives
  1. Tez No: 983953
  2. Yazar: ÖMER HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NUMAN BUCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
Özet
Bu çalışmada Ankara tekesi spermasının dondurulmasında, Tris bazlı sulandırıcıya eklenen ROCK inhibitörü ve resveratrolün çözüm sonu spermatolojik parametreler üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu amaçla normospermik özellik gösteren 4-6 yaşlarında dört baş Ankara tekesinden elektroejakülatör yardımıyla alınan ejakülatlar birleştirilerek iki ayrı deney oluşturuldu. Deney 1'de Gliserol %5 (G5) ve Gliserol %3+50 mM Trehaloz (G3T) içeren Tris bazlı sulandırıcıya ROCK inhibitörü (R) 5, 15, 45 µM dozlarında eklendi ve G5, G5R5, G5R15, G5R45, G3T, G3TR5, G3TR15 G3TR45 sulandırıcı grupları oluşturuldu. Deney 2'de Gliserol %5 (G5) ve Gliserol %3+50 mM Trehaloz (G3T) içeren Tris bazlı sulandırıcıya Resveratrol (R) 100, 300. 900 µM dozlarında eklendi ve G5, G5R100, G5R300, G5R900, G3T, G3TR100, G3TR300, G3TR900 sulandırıcı grupları oluşturuldu. Birleştirilen sperma numuneleri Deney 1 ve 2'deki sulandırıcı gruplarıyla ayrı ayrı sulandırıldıktan sonra payetlere çekilip ekilibrasyona bırakıldı, ardından sıvı azot buharında dondurularak saklandı. Çözüm sonrası spermatozoa motilitesi, plazma membran ve akrozom bütünlükleri ve mitokondriyal aktivitesi yönünden değerlendirildi. Deney 1'de G5R15, diğer gruplara göre çözüm sonu motilite (%66.25±0.82) ve mitokondriyal aktivitede (%51.88±2.61) anlamlı derecede iyileşme sağladı (p<0.05). Plazma membran bütünlüğü bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Akrozom bütünlüğü açısından G5R5 (%75.50±2.93), G5R45 (%73.25±2.53), G3T (%72.25±3.90), G3TR5 (%80.25±2.23) G3TR15 (%73.88±2.75) ve G3TR45 (%71.50±4.33) gruplarının, G5R15 (%61.63±2.61)'den daha yüksek oranda koruma sağladıkları görüldü (p<0.05). Deney 2'de G3T'de en yüksek çözüm sonu motilite değeri (%51.25±2.27) elde edildi. G3T grubu G5R100 (%39.38±2.90), G5R300 (%43.13±2.82), G5R900 (%25.00±1.64) ve G3TR900 (%30.63±1.99) gruplarına göre çözüm sonu motilitede daha yüksek oranda iyileşme sağladı. Plazma membran bütünlüğünde en yüksek sonuç G3TR100 (%33.25±2.43)'de elde edildi ve G5 (19.75±4.58), G5R100 (17.13±3.13), G5R300 (14.50±1.74), G5R900 (9.25±0.77), G3TR300 (23.25±3.06), G3TR900 (15.13±2.35) gruplarına göre daha yüksek bir koruma sağladı (p<0.05). Akrozom bütünlüğü bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). G3T (%35.75±2.62), G3TR100 (%37.00±3.70) ve G3TR300 (%33.14±4.34) grupları, G5R300 (%19.75±1.87) ve G5R900 (15.63±3.69)'e göre mitokondriyal aktiviteyi anlamlı düzeyde iyileştirdi (p<0.05). Sonuç olarak, ROCK inhibitörü ve resveratrolün bazı dozlarının spermanın çözüm sonrası kalitesini iyileştirdiği belirlendi. Trehaloz içeren G3T sulandırıcısının ise gliserolün toksik etkilerini azaltmak için G5 sulandırıcı yerine kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of adding a ROCK inhibitor and resveratrol, added to a Tris-based extender, on post-thaw spermatozoal parameters in cryopreserved Ankara buck semen. For this purpose, two separate experiments were designed by combining ejaculates obtained from four normospermic Ankara male goats aged 4-6 years using an electroejaculator. In Experiment 1, ROCK inhibitor (R) was added to Tris-based extenders containing 5% Glycerol (G5) and 3% Glycerol + 50 mM Trehalose (G3T) at doses of 5, 15, and 45 µM, forming extender groups G5, G5R5, G5R15, G5R45, G3T, G3TR5, G3TR15, and G3TR45. In Experiment 2, Resveratrol (R) was added to Tris-based extenders containing 5% Glycerol (G5) and 3% Glycerol + 50 mM Trehalose (G3T) at doses of 100, 300, and 900 µM, forming extender groups G5, G5R100, G5R300, G5R900, G3T, G3TR100, G3TR300, and G3TR900. The combined sperm samples were diluted separately with the diluent groups from Experiments 1 and 2, then drawn into straws and left to equilibrate, after which they were frozen in liquid nitrogen vapor and stored. After thawing, spermatozoa motility, plasma membrane and acrosome integrities, and mitochondrial activity were evaluated. In Experiment 1, the G5R15 significantly improved the post-thawed motility (66.25±0.82%) and mitochondrial activity (51.88±2.61%) compared to the other groups (p<0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of plasma membrane integrity (p>0.05). Regarding acrosome integrity, the G5R5 (75.50±2.93%), G5R45 (73.25±2.53%), G3T (72.25±3.90%), G3TR5 (80.25±2.23%), G3TR15 (73.88±2.75%) and G3TR45 (71.50±4.33%) groups provided a higher level of protection than the G5R15 (61.63±2.61%) (p<0.05). In Experiment 2, the highest post-thawed motility (51.25±2.27%) was obtained in the G3T group. The G3T showed a higher rate of improvement in the post-thawed motility compared to the G5R100 (39.38±2.90%), G5R300 (43.13±2.82%), G5R900 (25.00±1.64%) and G3TR900 (30.63±1.99%) groups. The highest result in plasma membrane integrity was obtained in the G3TR100 (33.25±2.43%), providing higher protection than the G5 (19.75±4.58), G5R100 (17.13±3.13), G5R300 (14.50±1.74), G5R900 (9.25±0.77), G3TR300 (23.25±3.06) and G3TR900 (15.13±2.35) groups (p<0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of acrosome integrity (p>0.05). The G3T (35.75±2.62%), G3TR100 (37.00±3.70%) and G3TR300 (33.14±4.34%) groups significantly improved mitochondrial activity compared to the G5R300 (19.75±1.87%) and G5R900 (15.63±3.69%) (p<0.05). In conclusion, it was determined that certain doses of ROCK inhibitor and resveratrol improved the post-thawed semen quality. Furthermore, it was concluded that the G3T extender containing trehalose could be used instead of the G5 extender to reduce the toxic effects of glycerol.