Yoğun bakım hastalarında üriner kateterizasyona bağlı basınç yaralanmasının önlenmesinde iki farklı uygulama etkinliğinin incelenmesi
Examination of the efficacy of two different applications in the prevention of urinary catheterization-related pressure injuries in intensive care unit patients
  1. Tez No: 983956
  2. Yazar: SALİHA SERAN AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ÇULHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hastalarında üriner kateter ile ilişkili basınç yaralanmalarının önlenmesinde iki farklı hemşirelik uygulamasının etkinliğini incelemek amacıyla randomize olmayan deneysel araştırma tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin erişkin genel yoğun bakım ünitesinde bakım ve tedavi gören ve 24 saat içinde üriner kateter uygulanan hastalar, örneklemini ise, üriner kateterin deriye temasının süreli olarak değiştirildiği grupta 40 hasta ve üriner kateter ile deri arasına yumuşak destek materyalinin yerleştirildiği grupta 40 hasta olmak üzere toplam 80 hasta oluşturdu. Hastaların üriner kateter ile ilişkili basınç yaralanması gelişme durumları birbirinden bağımsız iki gözlemci tarafından değerlendirildi. Üriner kateterin deriye temasının süreli olarak değiştirildiği grupta, kateterin deri ile temas ettiği bölge iki saatte bir yer değiştirilerek hastalar beş gün boyunca izlendi. Üriner kateter ile deri arasına yumuşak destek materyalinin yerleştirildiği grupta ise üriner kateterin deri ile temas eden bölgesi yumuşak materyal ile desteklenerek beş gün boyunca izlendi. Araştırmanın verilerinin toplanmasında, Glasgow Koma Skalası, Braden Risk Değerlendirme Ölçeği, Üriner Kateter ile İlişkili Basınç Yaralanması Değerlendirme Formu, Basınç Yaralanması Evreleme ve İzlem Formu kullanıldı. Üriner kateterin deriye temasının süreli olarak değiştirildiği grupta yer alan hastalarda ilk üç gün %100,0'ünde üriner kateter ile ilişkili basınç yaralanması gelişmediği, 4.gün %5,0'inde, 5.gün ise %10,0'unda evre-1 basınç yaralanması geliştiği ve hastaların basınç yaralanması izlemi oranlarının zamana bağlı beş ölçümü arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunduğu saptandı (p=0,012). Üriner kateterin deriye temasının süreli olarak değiştirildiği grupta yer alan ve basınç yaralanması gelişen hastaların cinsiyet (p=0,042), beden kitle indeks ortalamaları ve yoğun bakım ünitesinde yatış nedenlerine göre basınç yaralanması gelişme durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p=0,015) saptandı. Sonuç olarak, üriner kateter ile deri arasına yumuşak destek materyali yerleştirilmesinin üriner kateter ile ilişkili basınç yaralanmalarının önlemesinde daha etkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a non-randomized experimental research design to examine the effectiveness of two different nursing interventions in preventing urinary catheter–related pressure injuries in intensive care patients. The study population comprised patients who received care and treatment in the adult general intensive care unit of a training and research hospital in Istanbul and who had a urinary catheter inserted within 24 hours. The sample consisted of a total of 80 patients: 40 patients in the group in which the duration of urinary catheter–skin contact was periodically altered, and 40 patients in the group in which a soft support material was placed between the urinary catheter and the skin. The development of urinary catheter–related pressure injuries was assessed independently by two observers. In the group in which catheter–skin contact was periodically altered, the catheter contact area was repositioned every two hours, and patients were followed for five days. In the group in which a soft support material was placed between the catheter and the skin, the catheter contact area was supported with a soft material, and patients were followed for five days. Data were collected using the Glasgow Coma Scale, the Braden Risk Assessment Scale, the Urinary Catheter–Related Pressure Injury Assessment Form, and the Pressure Injury Staging and Follow-up Form. In the group in which catheter–skin contact was periodically altered, no urinary catheter–related pressure injury developed in 100.0% of patients during the first three days; however, Stage 1 pressure injury developed in 5.0% on day 4 and in 10.0% on day 5. A statistically significant difference was found among the five time-dependent measurements of pressure injury monitoring rates (p = 0.012). In this group, statistically significant differences were also identified between the development of pressure injury and patients' sex (p = 0.042), mean body mass index, and reasons for admission to the intensive care unit (p = 0.015). In conclusion, placing a soft support material between the urinary catheter and the skin was determined to be more effective in preventing urinary catheter–related pressure injuries.