Dijital menülere sahip et işletmeleri ve tüketici beklentilerinin karşılaştırılması
Comparison of meat businesses with digital menus and consumer expectations
- Tez No: 983985
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Konya'da karekod menü kullanan et işletmelerinin ve tüketicilerinin deneyimlerini, beklentilerini, kullanım kolaylığı algılarını ve fayda algılarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmada birleştirici karma yöntem yaklaşımı benimsenmiştir ve yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile veriler toplanmıştır. Çalışma kapsamında 9 işletme ve 90 tüketici ile görüşülmüştür. Nitel veriler betimsel olarak analiz edilmiş, nicel verilerse parametrik olmayan Mann Whitney U-Testi ve Spearman korelasyon testi ile analiz edilmiştir. Çalışmanın merkezinde teknolojik bir olgu olan QR kodlu menüler bulunduğu için katılımcılardan elde edilen verileri daha kapsamlı değerlendirebilmek adına veriler, Teknoloji Kabul Modeli çerçevesinde de değerlendirilmiştir. Bulgular, işletmelerin QR kod menülerin sipariş sürecini hızlandıran, personel yükünü azaltan ve maliyetleri düşüren bir uygulama olduğunu belirtmiştir. Tüketiciler ise QR kod menüleri pratik, erişilebilir ve modern bulurken, bazı kullanıcılar teknik sorunlar ve arayüz tasarımındaki eksiklikler nedeniyle olumsuz deneyimler yaşadıklarını aktarmıştır. Bulgular Teknoloji Kabul Modeli kapsamında incelendiğinde ise, işletmelerin dijital menüleri operasyonel verimlilik, hijyen ve maliyet avantajı nedeniyle benimsediğini, tüketicilerin ise özellikle kullanım kolaylığı, görsel kalite ve güncellik konusunda yüksek beklentilere sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, QR kod menülerin her iki grup için de önemli avantajlar sunduğunu, ancak sistemin daha verimli kullanılabilmesi için kullanıcı dostu arayüz ve teknik altyapının geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. İşletme gurubuna ait“Karekod menü kullanmanızın nedenleri”ve tüketici grubuna sorulan“QR kod menüler hakkındaki genel görüşünüz nedir?”sorularına ait cevapların korelasyonu sonucu çıkan anlamlı ilişki, işletmelerin QR menü tercih etme nedenlerinin, kullanıcıların QR menülere olan genel algısıyla paralellik taşıdığını ve birbirini karşılar nitelikte olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to comparatively examine the experiences, expectations, perceptions of ease of use, and perceptions of benefits of meat businesses and consumers using QR code menus in Konya. A mixed-methods approach was adopted in the study, and data were collected using a semi-structured interview technique. Nine businesses and 90 consumers were interviewed within the scope of the study. Qualitative data were analyzed descriptively, while quantitative data were analyzed using the nonparametric Mann Whitney U-Test and Spearman correlation test. Since QR code menus, a technological phenomenon, were at the center of the study, the data obtained from the participants were also evaluated within the framework of the Technology Acceptance Model in order to evaluate them more comprehensively. The findings indicate that businesses view QR code menus as an application that speeds up the ordering process, reduces staff workload, and lowers costs. Consumers, on the other hand, find QR code menus practical, accessible, and modern, while some users reported negative experiences due to technical issues and shortcomings in the interface design. When examined within the Technology Acceptance Model, the findings show that businesses adopted digital menus due to operational efficiency, hygiene, and cost advantages, while consumers had high expectations, particularly regarding ease of use, visual quality, and timeliness. The results show that QR code menus offer significant advantages for both groups, but highlight the need to develop a user-friendly interface and technical infrastructure for the system to be used more efficiently. The correlation between the responses to the questions“Why do you use QR code menus?”for the business group and“What is your general opinion about QR code menus?”for the consumer group reveals a meaningful relationship, indicating that the reasons businesses choose QR menus are parallel to and correspond with users' general perception of QR menus.