Türkiye'de bulunan adli bilim ve kriminal laboratuvarların akreditasyon aldıkları parametreler ve bunların yurtdışı laboratuvarlar ile karşılaştırılması
Comparative evaluation of accredited criminal laboratories in Turkey with foreign criminal and forensic laboratories according to the parameters they examine
  1. Tez No: 983995
  2. Yazar: ARİF BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Adli Bilim, adaletin toplum ve toplumu meydana getiren fertler arasında eşit olarak sağlanabilmesine hizmet eden sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimler gibi çok disiplinli bir sahası olan eğitsel, teknolojik ve pozitif bilimler topluluğudur. Kriminalistik ise, adli bir olay meydana geldiğinde, olay yerinden, olaya karışanların üzerinden ve olay yeri çevresinden olayı aydınlatmaya, suçluyu tespit etmeye yarayacak bulguları toplayıp değerlendirmenin bütün aşamalarını kapsayan adli bilimlerin çok önemli bir alt dalıdır. Adli Bilim laboratuvarları ve kriminal laboratuvarlar, güvenlik ve yargı birimleri tarafından yürütülen soruşturmalar sırasında elde edilen maddi bulguların bilimsel metotlarla incelenmesi ve değerlendirilmesi suretiyle suçun ve suçu işleyenin tespit edilmesi ve kanıtlanmasında bilimsel metotları kullanarak teknik hizmet yürütürler. Laboratuvarlar bu hizmetlerinin kalitesini arttırmak ve uluslararası seviyede güveni pekiştirmek için inceleme parametrelerine akreditasyon almaktadırlar. Laboratuvar akreditasyonu, laboratuvarların ve bu ortamlarda yapılan inceleme ve deneylerin ulusal ve uluslararası düzeyde kabul edilmiş teknik kriterlere göre değerlendirilmesi, yeterli olduğunun onaylanması ve belirli aralıklarla denetlenmesidir. Akreditasyon çalışmaları, laboratuvarlarda yürütülen hizmetlerin belli bir kalitede olmasını sağlar, çalışanların hazırladıkları bilirkişi raporlarına müşterilerinin güvenini arttırır, uluslararası seviyede güvenilirlik sağlar. Bu tez çalışmasında Türkiye'deki Adli Tıp ve Kriminal Laboratuvarların akreditasyon aldıkları inceleme parametreleri araştırılmış ve bunların yurt dışındaki adli bilim ve kriminal laboratuvarların akreditasyon aldıkları parametreler ile karşılaştırması yapılmıştır. Ortaya çıkan farklı bulgular laboratuvar akreditasyonunun laboratuvar çalışanlarının kendilerini alanlarıyla ilgili olarak daha da geliştirmelerine ve suçla mücadeleye uluslararası seviyede katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Forensic Science is a collection of educational, technological and positive sciences with a multidisciplinary field such as health sciences, science and social sciences that serve to ensure justice equally between society and the individuals who make up society. Criminalistics, on the other hand, is a very important sub-branch of forensic sciences, which covers all stages of collecting and evaluating the findings that will help to illuminate the incident and identify the criminal from the scene of the incident, the people involved in the incident and the surroundings of the crime scene when a forensic incident occurs. Forensic Science laboratories and criminal laboratories carry out technical services by using scientific methods to identify and prove the crime and the perpetrator of the crime by examining and evaluating the material findings obtained during the investigations carried out by the security and judicial units by using scientific methods. Laboratories receive accreditation for their examination parameters in order to improve the quality of these services and to reinforce trust at the international level. Laboratory accreditation is the evaluation of laboratories and the examinations and tests carried out in these environments according to nationally and internationally accepted technical criteria, confirming their adequacy and auditing them at regular intervals. These accreditation studies ensure that the services carried out in laboratories are of a certain quality, increase the trust of their customers in the expert reports prepared by the employees, and provide reliability at the international level. In this thesis, the examination parameters for which Forensic Medicine and Criminal Laboratories in Turkey are accredited were investigated and compared with the parameters for which forensic science and criminal laboratories abroad are accredited. The different findings show that laboratory accreditation can help laboratory staff to further develop themselves in their fields and contribute to the fight against crime at an international level.