Lise 9. sınıf fizik ders kitabının öğretim programında yer alan bilimsel süreç becerileri yönünden içerik analizi
Content analysis of the high school 9th grade physics textbook in terms of scientific process skills in the teaching program
  1. Tez No: 983996
  2. Yazar: GÜLESER YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Physics and Physics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada 2022 -2023 eğitim-öğretim 9.sınıflarda okutulan MEB fizik ders ders kitabı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayınlanan fen bilimleri dersi öğretim programının bilimsel süreç becerileri bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır. 9.sınıf fizik ders kitabı ve öğretim programı geliştirilen değerlendirme formları kullanılarak doküman incelemesi yoluyla değerlendirilmiştir. Ayrıca 9.sınıf fizik ders kitabı ve öğretim programı arasındaki uyum ki-kare testi aracılığıyla belirlenmiştir. Analizler sonucunda, 9.sınıf fizik ders kitabındaki örnek sorular ve değerlendirme sorularının ölçmeyi hedeflediği bilimsel süreç becerileri ile öğretim programındaki kazanımların içerdiği bilimsel süreç becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı bulunmuştur. 9.sınıf ders kitabı fizik ünitelerindeki deneysel becerileri içerme oranı yaklaşık olarak %25 iken, öğretim programında yaklaşık %5'sı deneysel becerileri ölçmeyi hedeflemiştir.. Bu durum kitap ve öğretim programı arasındaki uyumsuzluğun sebebi olarak görülmüştür. Bu sonuca göre, 9.sınıf fizik ders kitaplarındaki etkinlik ve sorular ile öğretim programındaki kazanımlarda yer alan deneysel süreç becerilerinin birbiri ile uyumlu olarak arttırılması ve deneysel süreç becerilerine yönelik çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the 9th-grade physics textbook used in the 2022–2023 academic year and the Science Curriculum published by the Ministry of National Education in 2018 in terms of scientific process skills. The analysis was conducted through document analysis using specifically developed evaluation forms. Furthermore, the consistency between the 9th-grade physics textbook and the curriculum was determined through a chi-square test.The results indicate that there is no statistically significant correlation between the scientific process skills targeted by the textbook questions and those embedded in the learning outcomes of the curriculum. While approximately 25% of the questions and activities in the textbook are related to experimental process skills, only about 5% of the curriculum objectives are designed to promote these skills. This inconsistency is considered a fundamental reason for the lack of alignment between the textbook and the curriculum. Based on these findings, it is suggested that the questions and activities in the 9th-grade physics textbook be revised to better align with the experimental process skills emphasized in the curriculum. In addition, it is recommended that more emphasis be placed on practices that support the development of students' experimental competencies.