İki normlu uzaylarda ağırlıklı ortalama toplanabilme metotları için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for the weighted mean method of summability in two normed spaces
  1. Tez No: 984070
  2. Yazar: GİZEM ERİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez,esas olarak iki bölümden oluşmaktadır. Öncelikle ağırlıklı ortalama toplanabilme metodu tanımlanarak iki normlu uzayda dizilerin ağırlıklı ortalamaları için Tauber tipi teoremler elde edilmiştir. Birinci bölümünde, Tauber teorisinin ve iki normlu uzayların tarihsel gelişim sürecinden bahsedilerek toplanabilme metotlarından ve iki normlu uzaylarda tek katlı dizilerin ağırlıklı ortalamaları için yapılan çalışmalar incelenmiştir. Ayrıca tezde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, iki normlu uzaylarda tek katlı dizilerin ağırlıklı ortalamalar metodu için temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Ardından iki normlu uzaylarda A^(r,p) toplanabilme metodu için ağırlıklı ortalamalar ve temel kavramları tanımlanarak Tauber tipi teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of two chapters. Firstly,weighted summability methods are defined and then Tauberian conditionsa for the weighted mean summability of sequences in two normed spaces are presented. In the first chapter, the historical development of Tauberiab theory and 2-norned spaces and brief introduction of summability methods are mentioned,and then previous works on the weighted mean of single sequences in 2-normed spaces and the results obtained in this thesis are included. In the second chapter, basic definitions,and theorems with regard to weighted mean method of single sequences in 2-normed space are given. In the continuation, basic concepts and the weighted mean summability for A^(r,p)summation method in 2-normed space are defined and Tauberian theorems are demonstrated.