Yüksek katlı tünel kalıplı betonarme binanın projelendirilmesi
Design calculations of a multi-storey reinforced concrete system
- Tez No: 98408
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÜKSEK KATLI TÜNEL KALIPLI BETONARME BİNANIN PROJELENDİRİLMESİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada yüksek katlı tünel kalıp sistemi ile inşa edilecek bir betonarme bina projelendirilmiştir. Yapı, Şekil 1.1'de de görüldüğü gibi plandaki boyuttan 36.00mxl3.00m ve kat yükseklikleri 3.20 m olan toplam 10 kattan oluşan konut amacıyla tasarlanmış olan betonarme bir binadır. Ele alınan yapının 1. derece deprem bölgesinde yer aldığı düşünülmüş ve taşıyıcı sisteminin seçiminde bu husus ile birlikte yüksek yapı olması durumu göz önünde bulundurularak betonarme perde duvarlardan oluşan; bir panel taşıyıcı seçimine gidilmiştir. Bu taşıyıcı sistemin seçimindeki diğer bir sebep ise kalıp kolaylığı ve zamandan tasarruftur. Döşeme sistemi kirişsiz plak döşemedir. Yük analizi TS 498' e göre yapılmış ve elde edilen yüklere göre döşemenin statik ve betonarme hesaplan ikinci bölümde, sonlu elemanlar yöntemine göre plak ve kabuk türü elemanlarının hesabım yapan SAFE programı ile yapılmıştır. Üçüncü bölümde merdiven statik ve betonarme hesabı yapılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümde yapımn yatay yüklere göre statik ve dinamik analizi perdeli yapılar için uygun bir program olan ETABS programı ile yapılmıştır. Dinamik analizde yapımn ağırlık merkezi ve kütle değerleri programa kullanıcı tarafından girilmiş seçilen global eksen takımına göre yapımn taşıyıcı sistemini oluşturan elemanlan belirtmek amacıyla düşey kolon akslan tariflenmiştir. Bundan sonra panel ve fîktif kiriş elemanlarının tariflenen kolon akslarına göre yerleştirimi yapılarak yapımn 3 boyutlu modeli kurulmuştur. Altmcı bölümde dinamik ve statik analiz sonuçlan karşuaştınlmışur. Yedinci bölümde deprem yönetmeliğine göre düzensizlik durumlan incelenmiş. yapıda burulma düzensizliği olduğu görülmüştür. Sekizinci bölümde hesap yöntemi belirlenmiş ve hesaplanan büyüklüklere ilişkin alt sınır değerleri bulunmuştur. Dokuzuncu bölümde dinamik analiz sonuçlan ile düşey analiz sonucundan elde edilen kesit tesirlerinin süperpozisyonuna göre perdelerin donatı hesaplan BIAXIAL betonarme programı ile yapılmıştır. Onuncu bölümde temel sitemi, radye temel olarak seçilmiş. Statik ve betonarme hesaplan SAFE programı ile yapılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
DESIGN CALCULATIONS OF A MULTI-STOREY REINFORCED CONCRETE SYSTEM SUMMARY The design project of a multi-storey reinforced concrete building is presented here in the master thesis.The building as shown in Figure 1.1 will be used as a residence, it is of 32.00 m high from the foundation level and is 36.00mxl3.00m in plane. It has 10 floors. The load carrying system consists of shear walls. A dynamic analysis is performed since the building is tall and located in the first zone of the earthquake. The results from the dynamic anaysis are compared with those obtained from the static analysis. another advantage of such a system is easy to construct in a reasonable of time period. The design starts with slab analysis. The slab calculations are presented in Chapter 2. The slab is designed as a plate supported by the walls. The load analysis of the slab is in accordence with the Turkish Standard TS 498. By using the loads, the design calculations are performed by means of the program SAFE and SAFERC that uses the finite element method. Chapter 3 includes the stair calculation. The stair is considered as a simply supported beam. The stairplatform static calculation is performed using the table prepared for the plate calculations. Chapter 4 and Chapter 5 include both the dynamic the mod superposition method and the static calculations (The equivalent earthquake load method) due to the horizontal loads. A dynamic analysis is performed since the building considered is a tall one and located in the first earthquake zone. Since the building is located in the first zone of the earthquake map, the panel load carrying system consisting of shear walls is choosen. The dynamic and static analysis due to the effect of horizontal forces are performed by the program ETABS. The coordinates and loads are entered in the programs according to choosen global axis coordinanates system. Then structural elements section properties are entered in program. In Chapter 9, the maximum cross-sectional reactions of the shear walls obtained from the superposition of the dynamic analysis and the static analysis are obtained and used in the calculation of shear walls. The shear wall reinforcement calculations are in accordance with the TS500. The shear wall reinforcement calculations are performed using the program BIAXIAL. The program, which uses a specific coordinate system to read the cross-section reinforcements, calculates the required requirement or the moment capacity under any load combinations. Chapter 10 is about the foundation analysis and design. The program safe is used in the calculation of the foundation slab.