Bir konfeksiyon otomasyon yazılımı TETRACAD
A Texile automation software: TETRACAD
- Tez No: 98414
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. B. TEVFİK AKGÜN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
BİR KONFEKSİYON OTOMASYON YAZILIMI : TETRACAD ÖZET Bu çalışmada, konfeksiyon sektöründe model hazırlama, serileme ve pastal yerleştirme işlemlerinin daha kısa sürede ve daha etkin gerçeklenmesini sağlayan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiş ve incelenmiştir. Yazılım için Windows işletim sistemi taban alınmış ve Visual C++ programlama dili kullanılmıştır. Veritabam olarak Access veritabam seçilmiştir. Projenin ilk safhalarında, oluşturulacak sistemin analizi yapılmış ve tekstil sektöründeki kavramlar matematik modele dönüştürülerek programlama ortamına aktarılmıştır. Yazılımda 'Nesneye Yönelik Programlama' tekniğine sadık kalınmıştır. Dolayısıyla program modülerlik kazanmış ve hızla büyüyen kod satır sayışma karşılık, program kontrolüne hakimiyet sağlanmıştır. TetraCAD yazılımı, 3 modülden oluşan bir projedir. İlk modül olan model hazırlama modülünde kalıplar digitizer veya klavyeden ölçüler girilmek suretiyle sisteme tanıtılır. Daha sonra bu kalıplar üzerinde her türlü işlem gerçeklenebilir, serilendirme yapılabilir, dikiş payı, çıt, iç çizgiler gibi özel işaretler tanımlanabilir. İkinci modül olan pastal sipariş modülünde, tek bir kumaştan kesime gidecek olan model ve kalıpların seçimleri yapılır. Son modülde ise bu kalıplar pastal alanına minimum fire olacak şekilde yerleştirilir ve sonuç yerleşim planı gerçek ölçüde çiziciden alınır. Bu çizim daha sonra kumaşların üzerine yapıştırılarak kesim işlemi gerçekleştirilir. xıı
Özet (Çeviri)
A TEXTILE AUTOMATION SOFTWARE : TETRACAD SUMMARY In this project, a computer software that can be used in textile sector for creating models, grading and marking operations is developed and introduced. This program is developed with using Microsoft's Visual C++ Integrated Development Environment. MS Access database is chosen for storing program data. At the early phases of this project, every elemantal unit of the problem is solved by finding their mathematical model; and then all the system is analyzed. Object oriented programming techniques are used in programming. So, the program has became more modular and the programmer's control hasn't lost at any phase of development. TetraCAD project consist of 3 different modules. In the first module (pattern development module) all the patterns of the model are introduced to the system by using digitizer or just entering all datas from the keyboard. Then the user can do all the specific operations to the patterns: grading, giving seam values, notches, grain lines etc. In the second module, all the patterns of different (or the same) models which will be cut from the same garment are chosen. And finally in the third module, these all pieces are placed on the marking area. The aim of placement operation is to reduce the loss of the garment to minimum. The placement can be done manually or automatically. The efficiency depends on many factors including marking size, pattern count and shape complexity of patterns etc.. The final placement plan is printed out in real sizes via a plotter. Then this paper is put on garments, and cutting phase begins. xiu