Modifiye kalem grafit elektrot kullanarak P-nitrofenol'ün voltametrik tayini
Voltammetric determination of P-nitrophenol using modified pencil graphite electrode
  1. Tez No: 984150
  2. Yazar: ZEYNEP DERMAN AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda, su sistemlerindeki organik kirleticileri tayin etmek için basit ve tek kullanımlık bir elektrokimyasal sensör geliştirmek önem kazanmıştır. Bu çalışma, kalem grafit elektrot (PGE) üzerine 4-amino-5-(4-piridil)-4H-1,2,4-triazol-3-tiyol (4APTT) molekülünü kaplayarak hazırlanan yeni modifiye elektrot (4APTT-PGE) ile zararlı olan ve canlı hayatı için tehlike arz eden bir su kirleticisi p-nitrofenol'ün (p-NP) miktarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Modifiye elektrot (4APTT-PGE), dönüşümlü voltametri (CV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EİS) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edildi. Üretilen modifiye elektrot, en uygun çalışma ortamı olarak bulunan 0,1 M pH 5,5 fosfat tamponunda p-NP'nin elektrokimyasal tayini için kullanıldı. Musluk suyu numunesinde standart ekleme yöntemi ile 4APTT-PGE kullanılarak p-NP tayini başarıyla gerçekleştirildi. p-NP'nin elektrokimyasal yükseltgenmesi, 4APTT-PGE ile diferansiyel puls voltametrisi (DPV) kullanılarak; 0,05-8,7 μM ve 8,7-100 μM derişim aralığında bir doğrusal çalışma aralığı gösterdi. Gözlenebilme sınırı (LOD) 0,0153 μM ve tayin sınırı (LOQ) 0,051 μM olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In recent years, developing a simple and disposable electrochemical sensor for the determination of organic pollutants in water systems has gained importance. This study aims to determine the amount of p-nitrophenol (p-NP), a harmful and life-threatening water pollutant, with a new modified electrode (4APTT-PGE) prepared by coating 4-amino-5-(4-pyridyl)-4H-1,2,4-triazole-3-thiol (4APTT) molecule onto a pencil graphite electrode (PGE). The modified electrode (4APTT-PGE) was characterized by cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), and Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The produced modified electrode was used for the electrochemical determination of p-NP in 0.1 M pH 5.5 phosphate buffer, which was found to be the most suitable working medium. The determination of p-NP in a tap water sample was successfully carried out using 4APTT-PGE with the standard addition method. Electrochemical oxidation of p-NP showed a linear working range in the concentration range of 0.05-8.7 μM and 8.7-100 μM using differential pulse voltammetry (DPV) with 4APTT-PGE. The limit of detection (LOD) was found to be 0.0153 μM, and the limit of quantification (LOQ) was found to be 0.051 μM.