Sustainable second-hand commerce in the e-commerce context: A case study of relove
E-ticaret bağlamında sürdürülebilir ikinci el ticaret:Relove hakkında bir vaka çalışması
- Tez No: 984149
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN BULUTLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, e-ticaret bağlamında sürdürülebilir ikinci el ticaretin potansiyelini analiz ederek Hindistan merkezli Relove girişimini vaka çalışması olarak ele almaktadır. Özellikle moda endüstrisinin çevresel etkileri düşünüldüğünde, ikinci el ürün tüketimi sürdürülebilirliğe katkı sağlayan önemli bir pratik olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'de ikinci el çevrimiçi alışverişin büyük ölçüde üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla gerçekleşmesi ve markaların bu alana yeterince entegre olmaması, sektörde önemli bir boşluğa işaret etmektedir. Bu bağlamda Relove'un teknoloji destekli ve sürdürülebilirlik odaklı iş modeli, Türkiye gibi gelişmekte olan çevrimiçi ikinci el pazarlara ilham verebilecek niteliktedir. Bu çalışmanın amacı, Hindistan merkezli Relove girişimini vaka analizi olarak ele alarak, üçüncü taraf yeniden satış hizmet sağlayıcılarının markalar için nasıl bir stratejik fırsat sunduğunu ortaya koymaktır. Bu bağlamda, üçüncü taraf yeniden satış hizmet sağlayıcılarının sürdürülebilirlik ve marka stratejileri üzerindeki etkisi çok boyutlu şekilde ele alınmaktadır. Araştırma derinlemesine vaka çalışması yaklaşımı kullanılarak yürütülmüştür. Nitel veri toplama sürecinde literatür taraması yapılmış, Relove'un iş modeli ve çevresel etkileri analiz edilmiştir. ThredUp ve Statista gibi kaynaklardan alınan sektör raporları ve tüketici davranışlarına ilişkin pazar analizleri desteklenmiştir. Ayrıca, Relove kurucu ortağı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme, çalışmaya birincil veri sağlamıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma, Relove'un sürdürülebilirlik odaklı çevrimiçi satış modeliyle sürdürülebilir tüketim anlayışının nasıl desteklenebileceğini; atıkların azaltılması, kaynakların verimli kullanımı ve karbon emisyonlarının düşürülmesi gibi çevresel faydalar üzerinden değerlendirmektedir. Gen Z ve Y kuşağının ikinci el tüketimdeki artan eğilimleri, yeniden ticaret alanının gelecekteki büyümesini desteklemektedir. Markalar açısından ise yeniden satış modelleri, yeni gelir kapıları ve müşteri bağlılığı açısından stratejik bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Tez, çevrimiçi ikinci el platformlarının yalnızca bireysel sürdürülebilirlik uygulamalarına değil, aynı zamanda markaların çevresel sorumluluk politikalarına katkı sağladığını göstermektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda bu tür uygulamaların yaygınlaşması için markaların üçüncü taraf yeniden satış hizmet sağlayıcılarla işbirliği önerilmektedir. Relove örneği, dijital inovasyonun sürdürülebilirlik ile nasıl entegre edilebileceğine dair örnek bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the potential of sustainable second-hand trade in the context of e-commerce by taking India-based Relove as a case study. Particularly considering the environmental impact of the fashion industry, secondhand product consumption emerges as a significant practice contributing to sustainability. In Türkiye, online secondhand shopping is largely conducted through third-party applications, and brands have not sufficiently integrated into this area, indicating a notable gap in the sector. In this context, Relove's technology-driven and sustainability-focused business model has the potential to inspire developing online secondhand markets such as Türkiye. The aim of this study is to examine the India-based Relove initiative as a case study and to explore how third-party resale service providers offer strategic opportunities for brands. In this context, the impact of third-party resale service providers on sustainability and brand strategies is addressed from multiple perspectives. The research was conducted using an in depth case study approach. A comprehensive literature review was carried out, and Relove's business model and environmental impact were analyzed. Industry reports and market analyses on consumer behavior from sources like ThredUp and Statista were additionally utilized to support the study. Furthermore, a semi-structured interview conducted with one of Relove's co-founders provided primary insights. The collected data were evaluated using thematic analysis. The study examines how Relove's sustainability-oriented online second-hand sales model supports sustainable consumption by focusing on environmental benefits such as waste reduction, efficient use of resources, and reduction of carbon emissions. The growing secondhand consumption trends among Generation Z and Millennials support the future expansion of the second-hand e-commerce sector. For brands, resale models are evaluated as strategic opportunities in terms of generating new revenue streams and enhancing customer loyalty. This thesis demonstrates that online secondhand platforms contribute not only to individual sustainability practices but also to the environmental responsibility strategies of brands. In developing markets like Türkiye, it is recommended that brands collaborate with third-party resale service providers to expand such practices. The Relove case offers a model example of how digital innovation can be integrated with sustainability.