İnsana yönelik şiddet suçu işleyen madde bağımlısı bireylerde kriminal düşünceler, duygusal zeka, psikolojik zihinlilik ve dürtüselliğin değerlendirilmesi
Evaluation of criminal thinking, emotional intelligence, psychological mentality and impulsivity in substance addicted individuals who commit violent crimes against human beings
  1. Tez No: 984179
  2. Yazar: AYTUNÇ TİBET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ZÜLKİF TOPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Madde kullanım bozukluğu ve şiddet suçları küresel bir halk sağlığı krizi olup gelişiminde biyolojik, psikolojik, sosyal ve çevresel birçok faktör etkilidir. Çalışmamızda madde kullanım bozukluğu olan bireylerde insana yönelik şiddet suçunun kriminal düşünceler, psikolojik zihinlilik, duygusal zeka ve dürtüsellik ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya DSM-V'e göre madde kullanım bozukluğu tanısı alan ve insana yönelik şiddet suçu işleyen 30 hasta, madde kullanım bozukluğu tanısı alan ve insana yönelik şiddet suçu işlemeyen 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Psikolojik Zihinlilik Ölçeği (PZÖ), Kriminal Düşünce Ölçeği (KDÖ), Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği Kısa Form (DZÖÖ-KF), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ) ve Yap/Yapma (Go/No Go) testi uygulanmıştır. Araştırmamızın sonuçları hasta grubunun süreğen ve durumsal dürtüselliğinin sağlıklı kontrollerden yüksek olduğunu, yanıt inhibisyonunda zorlandıklarını ve hızlı karar verdiklerini ve aynı zamanda dikkat sorunlarının olduğunu göstermektedir. Hasta grubunun duygusal zekalarının sosyallik alt boyutu hariç tüm alanlarında düşük olduğu (öznel iyi oluş, özkontrol, duygusallık ve toplam puan); kriminal düşüncelerinin yüksek olduğu (hak görme, güç yönelimi, meşrulaştırma diğerini suçlama, kişisel sorumsuzluk); psikoloji zihinliliklerinin de düşük olduğu (içgörü, ilgi ve toplam puan) bulunmuştur. Korelasyon analizlerine göre duygusal zeka düzeyi arttıkça psikolojik zihinlilik artmakta; kriminal düşünceler ve dürtüsellik de azalmaktadır. İnsana yönelik şiddet suçu işleyen madde kullanıcılarının işlemeyenlere ve sağlıklı kontrollere göre çocuklukta anne babadan ayrı ortamda yetişmeleri ve alkol kullanımlarının fazla olması çalışmamızın önemli sonuçlarındandır. Çalışmamızın sonuçları çocuklukta yetişme ortamının ve alkol-suç ilişkisinin önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca duygusal zekayı geliştirmeye yönelik çalışmalar ile suç işleme oranında azalma sağlanarak kamu sağlığı açısından da önemli kazanımlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Substance use disorder and violent crime are a global public health crisis, and many biological, psychological, social, and environmental factors contribute to its development. Our study aimed to investigate the relationship between violent crime against humanity and criminal thinking, psychological mindedness, emotional intelligence, and impulsivity in individuals with substance use disorders. 30 patients diagnosed with substance use disorder according to DSM-V and who committed violent crimes against humans, 30 patients diagnosed with substance use disorder and who did not commit violent crimes against humans, and 30 healthy controls were included in the study. The participants were administered the sociodemographic data form, Psychological Mindedness Scale (PMS), Criminal Thought Scale (CWS), Emotional Intelligence Trait Scale Short Form (EIS-SF), Barratt Impulsivity Scale (BSI) and Go/No Go test. The results of our research show that the patient group had higher chronic and situational impulsivity than healthy controls, had difficulty in response inhibition and making quick decisions, and also had attention problems. It was found that the patient group's emotional intelligence was low in all areas except the sociability sub-dimension (subjective well-being, self-control, emotionality and total score); their criminal thinking was high (entitlement, power orientation, justification, blaming others, personal irresponsibility); and their psychological mindedness was low (insight, interest and total score). According to correlation analyses, as emotional intelligence increases, psychological mindedness increases, while criminal thoughts and impulsivity decrease. Important findings from our study include that substance users who commit violent crimes against people are more likely to grow up separated from their parents and consume more alcohol than non-violent individuals and healthy controls. The results of our study highlight the importance of childhood upbringing and the relationship between alcohol and crime. Furthermore, efforts to improve emotional intelligence can reduce crime rates, potentially leading to significant public health benefits.