Stem growth and water use dynamics of Cedrus libani A. RICH during summer in the Taurus Mountains, SW-Turkey
Güneybatı Türkiye'deki Toros Dağları'nda yaz aylarında Cedrus libani A. RICH'in gövde büyümesi ve su kullanımı dinamikleri
  1. Tez No: 984180
  2. Yazar: AYLİN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS HAAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıtat Hohenheım
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Sedir (C. libani A.RICH); Toroslar ve Lübnan'da 600 m - 2400 m yükselti aralığında doğal yayılıs göstermektedir. Sedir 1000 yıl yasamakta ve etkileyici boyutlara ulasmaktadır. Sedirin yetisme ortamı iklimi; ağır kar yağıslı sert kıslar (mutlak minima -30°C) ve sıcak-kurak yazlar seklinde karakterize edilebilir. Sedir doğal yayılıs alanı dısında kalan merkezi Avrupa'nın ılıman kosullarında da (örn. Bayreuth Üniversitesi alanında) çok iyi bir büyüme yapmakta olup, Avrupa ormancılığında ticari tür olarak bir potansiyele sahip olabilir. Toros sedirinin özellikle doğal yayılıs alanı içerisindeki yıllık büyümesi ve su tüketimi hakkında henüz yeterli bilgi mevcut değildir. Bu çalısmada, sedirin doğal yayılıs alanında yaz kuraklığı döneminde büyümesini sürdürüp sürdürmediği ve bu dönemde su tüketimini kısıtlayıp kısıtlamadığı incelenmis olup, kısıtlanan su tüketiminin büyüme duraklamasının potansiyel bir nedeni olup olmadığı arastırılmaya çalısılmıstır. 2009 yılı yaz döneminde, sedirin doğal yayılıs alanı içerisindeki Antalya-Elmalı Arastırma ormanının (1600 m) doğal bir mesceresinde yer alan olgun sedir fertlerinin çap büyümeleri ve gövdelerindeki su iletimleri saatlik olarak ölçülmüstür. Temmuz ayının ilk günlerinde ibrelerdeki gaz değisimi ve ağaç su potansiyeli eszamanlı olarak belirlenmistir. Çalısma dönemi boyunca ağaçların çap büyümesine devam ettikleri yönünde bulgular tespit edilmis bulunmaktadır. Günlük gövde çevresi değisimi 0.1 mm'ye kadar çıkmıs olup, yalnızca yağıslı dönemlerde az miktarda düsüs göstermistir. Net kambiyum büyümesi hafif yağısları takiben baslamıs ve birkaç gün süresince yüksek oranda devam etmistir. Günlük gövde akıs salınımı çok düzenli gerçeklesmis ve su temininin düzenli olarak sürdüğünü göstermistir. Temmuz ayında gündoğumu öncesi su potansiyeli değeri -0.3 MPa'dan az olup, gün ortasında 2.6 MPa'yı geçmemistir. Đbrelerdeki gaz değisimi stoma faaliyetinin gün ortasında orta düzeyde düstüğünü göstermis, ancak karbon asimilasyonunda herhangi bir azalma tespit edilmemistir. Toros sediri ağaçlarının doğal yetisme ortamları ile Bayreuth Üniversitesi alanındaki büyüme durumlarının önemli farklılıklar gösterdiği belirlenmistir: Türkiye'deki gövde büyümesi ilkbahar ve yazın yeterli suyun bulunduğu kısa dönemlerle sınırlanmısken, Almanya'da ilkbahar ve yaz dönemleri boyunca devam etmistir. Bu, sedirin doğal yayılıs alanının oldukça uzağında yer alan merkezi Avrupa'daki sedir plantasyonlarında daha fazla büyümeye olanak tanımaktadır. Buna karsın ağaçların su ekonomisinin kritik değerin üzerinde olduğunun ve düzenli su tüketiminin devam edebildiğinin gözlemlenmis olması, gerek doğal yayılıs alanında, gerekse Almanya'da ilgili yaz dönemi boyunca sedir ağaçları için su rezervinin yeterli olduğunu göstermektedir. Tarayıcı elektron mikroskobu kullanılarak kutikula mumu morfolojisinin incelendiği ek bir çalısmada, toros sediri ibrelerinin Pinacea familyası için tipik olan borumsu mum kristallerine sahip olduğu belirlenmistir. Özellikle stoma deliklerinin üzerinde yoğun ve bütün bir ağ seklinde yer alan kutikula üstü mum tabakası, herhangi bir çevresel stres ya da hasar olmadığını ancak ibre yasına bağlı bir doğal degredasyonun sürdüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The conifer Cedrus libani A.RICH growths naturally in the Taurus and Lebanon range in altitudes between 600 m and 2400 m. They may grow up to 1000 years and reach impressive size. Site climate is characterized by strong winters (absolute minimum -30°C) with heavy snowfalls and dry and hot summers. Planted Lebanon cedars grow well outside their natural range in the temperate climate of Central Europe (e.g. in the ÖBG, University of Bayreuth) and may have promising potential as commercial species for forestry in Europe. The intra-annual dynamics of tree growth and water use of C. libani particularly at the natural site are not well known yet. In the present study it was investigated whether stem growth occurs at the natural sites during the summer drought and whether tree water use is limited and thus a potential cause for impeded growth during this time. Radial stem growth and stem sap flow dynamics of adult individuals of C. libani and site climate was measured in situ in hourly time steps during summer 2009 at the National Forest Preserve of Elmali (1600 m a. s. l.) in the Taurus Mountains, SW-Turkey. Needle gas exchange and tree water potential were concurrently measured in early June. Evidence of radial cambial stem growth was found during the entire observation period. Daily stem radius variation was up to 0.1 mm and was only slightly reduced during rainfall periods. Net radial (cambial) growth was observed even after small rainfalls and lasted at a higher rate for several days. The daily amplitude of sap flux density was very regular, indicating a steady water supply. Predawn canopy water potential in June was less than -0.3 MPa and did not exceed -2.6 MPa during midday. Needle gas exchange showed a moderate midday reduction of stomatal conductance but no significant depression of carbon assimilation. Comparison of natural site growth patterns of C. libani with trees from the ÖBG Bayreuth in Germany showed a significant difference between the two sites: Stem growth in Turkey is limited to shorter phases in spring and summer with sufficient water supply, while stem growth in Germany is continuous throughout spring and summer. This allows a much better stem growth performance in the central European plantation far outside of the natural habitat of C. libani. In contrast, the observed non-critical tree water status and the uniform water use patterns indicate that water supply for adult C. libani at both sites was sufficient throughout the respective summer periods. An additional investigation of cuticular wax morphology by scanning electron microscopy (SEM) showed that needles of C. libani possess tubular wax crystals which are typical for genera of the Pinaceae family. Epicuticular waxes were found as a dense and intact network especially on epistomatal cavities, giving no indication of environmental stress or damage but showing a natural continuous degradation with needle age.