Geniş dil modellerinde his analizi
Emotion analysis in large language models
  1. Tez No: 984197
  2. Yazar: SEDA NUR ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MURAT DÖRTERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Doğal dil işleme alanındaki son gelişmeler, his analizi gibi dilin anlamını ve bağlamını derinlemesine gerektiren görevlerde önemli ilerlemeleri mümkün kılmıştır. Bu tez çalışması, geniş dil modellerinin bağlama dayalı his analizi görevlerindeki potansiyelini incelemekte ve farklı öğrenme senaryoları çerçevesinde değerlendirmeler sunmaktadır. Sıfır atışlı, az atışlı ve ince ayarlı yaklaşımlar temelinde yürütülen çalışmada, modelin bağlamsal duyarlılığı ve genelleme kapasitesi çeşitli istem türleri ve sınıf yapılarına göre sistematik biçimde analiz edilmiştir. Farklı duygu veri setleri üzerinden gerçekleştirilen deneysel çalışmalar, sınıf dengesizliği, örtük duyguların tanınması ve bağlam uzunluğunun etkisi gibi alanın temel zorluklarını ele almaktadır. Elde edilen bulgular, geniş dil modellerinin uygun yönlendirme ve özelleştirme stratejileriyle bu tür karmaşık görevlerde etkili bir biçimde kullanılabileceğini göstermektedir. Tez, his analizi alanında bağlamın belirleyici rolünü vurgulamakta ve gelecekteki çalışmalar için yol gösterici bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent advances in natural language processing have enabled significant advances in tasks requiring in-depth understanding of language meaning and context, such as emotion analysis. This thesis examines the potential of large language models for context-based emotion analysis tasks and presents evaluations under various learning scenarios. Based on zero-shot, few-shot, and fine-tuned approaches, the model's contextual sensitivity and generalization capacity are systematically analyzed across various prompt types and class structures. Experimental studies conducted on diverse emotion datasets address key challenges in the field, such as class imbalance, implicit emotion recognition, and the effect of context length. The findings demonstrate that large language models can be effectively used in such complex tasks with appropriate manipulation and customization strategies. The thesis highlights the decisive role of context in emotion analysis and provides a guiding framework for future research.