Endüstriyel bir aırfryerin akış ve termal performansının araştırılması
Investigation of flow and thermal performance of an industrial airfryer
- Tez No: 984201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEL ABBİDİN FIRATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Gıdaların kızartılarak tüketimi günümüzde vaz geçirilmez alışkanlıklarından biridir. Geleneksel kızartma yöntemi gerek sağlık ve gerekse çevresel yönden birçok olumsuzlukları barındırmaktadır. Bundan doları geleneksel kızartmaya alternatif yöntemler çerçevesinden geliştirilen cihazlar hem evsel hem de endüstriyel alanda büyük ilgi görmektedirler. Bu cihazların öne çıkan tipik bir örneği hava fritözleridir. Bu tez çalışmasının amacı sirkülasyon ve termal verimi yüksek bir endüstriyel hava fritözü için gerekli tasarım parametrelerini belirlemektir. Bu çerçevede tez çalışmasının ana odak noktası; evsel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan hava fritözünün endüstriyel tipi için enerji verimliliği açısından optimal tasarım kriterlerini saptamaktır. Bu çerçevede ilk etapta endüstriyel bir hava fritözü tasarlanmıştır. Sonraki aşamada pasif akış yöntemleri ile hava fritözünün enerji verimliliği ve termal performans açısından optimal tasarım kriterleri hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) simülasyonları ile araştırılmıştır. Araştırmada mevcut geometri ve mevcut geometri üzerinde 16 düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemelerden; - - - Dört endüstriyel hava fritözü tasarımı ve tasarımlara ait akış alanlarının ve mesh tasarımlarının gerçekleştirirmiştir. Yürütülen HAD simülasyonları ile sirkülasyon verimine geometrik parametrelerin etkisinin tespit edilmiştir. Optimal sirkülasyon ve termal verim için alternatif pasif akış kontrol yöntemlerinin etki saptanmıştır. Tez çalışması sürecinde elde edilen verileri termal performans ve enerji verimliliği açısından optimal bir endüstriyel hava fritözünün tasarımı kriterleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consuming fried foods is one of today's indispensable habits. The traditional frying method carries many negative health and environmental consequences. Consequently, devices developed as alternative methods to traditional frying are attracting significant interest in both the domestic and industrial sectors. Air fryers are a prominent example of these devices. The aim of this thesis is to determine the necessary design parameters for an industrial air fryer with high circulation and thermal efficiency. Within this framework, the main focus of the thesis is to determine the optimal design criteria in terms of energy efficiency for the industrial type of air fryer, which is widely used in domestic applications. In this context, an industrial air fryer was first designed. In the next stage, the optimal design criteria for the air fryer in terms of energy efficiency and thermal performance were investigated using passive flow methods using computational fluid dynamics (CFD) simulations. In the research, 16 adjustments were made to the existing geometry. Of these adjustments: - Four industrial air fryers were designed, and the flow fields and mesh designs of these designs were implemented. - CFD simulations were conducted to determine the effect of geometric parameters on circulation efficiency. - The effect of alternative passive flow control methods on optimal circulation and thermal efficiency was determined. The data obtained during the thesis were used to determine the design criteria for an optimal industrial air fryer in terms of thermal performance and energy efficiency.