Resim sanatının sinemaya yansımaları üzerinden sinemada yeniden üretilmiş resimler
Paintings reproduced in cinema through the cinematic reflections of the art of painting
  1. Tez No: 984227
  2. Yazar: FEYZA GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERAP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
İnsanın varoluşundan bu yana köklü bir görsel ifade biçimi olarak değerlendirilen resim sanatı, düşünce ve duyguların estetik bir düzlemde görünür hâle gelmesini sağlamıştır. Mağara duvarlarından modern sanat galerilerine kadar uzanan tarihsel süreçte resim, her dönemin zihinsel, kültürel ve toplumsal dokusunu yansıtan bir görsel dil olmuştur. Zaman içinde resim sanatı, diğer sanat disiplinlerinin de biçimsel temellerini besleyen bir kaynak olarak önem kazanmıştır. Özellikle sinema, resim sanatından aldığı ışık-gölge dengesi, renk uyumu, perspektif, mekân kurgusu ve kompozisyon anlayışıyla kendi estetik dilini geliştirmiştir. Yönetmenler, sinemanın görsel anlatım gücünü derinleştirmek amacıyla resim sanatının estetik ilkelerinden yararlanarak, sahnelerinde ressam duyarlılığına yaklaşmışlardır. Sanatta göstergelerarasılık kavramı ise farklı sanat disiplinleri arasındaki etkileşimin anlam ve biçim düzeyinde nasıl gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla bir sanat dalında üretilen göstergelerin başka bir sanatta yeniden yorumlanması ya da dönüştürülmesi, sanatta yeniden üretim düşüncesiyle yakından ilişkilidir. Sinemada resimsel göndermelerin, yeniden üretim yoluyla yeni bir bağlama taşınması hem görsel belleğin sürekliliğini sağlar hem de sanatlar arasındaki geçirgenliğin göstergesi olarak değerlendirilebilir. Çalışma, resim sanatının sinemadaki yansımalarını çözümleyerek, sinema filmlerinde yeniden üretilen resimlerin yalnızca görsel değil, aynı zamanda düşünsel bir yeniden yaratım sürecine dönüşümünü ele almaktadır. Elde edilen bulgular, resim sanatının yalnızca kendi disiplininde değil, çok yönlü bir sanat dalı olan sinema üzerinde de önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, resim ve sinemanın birleşimiyle ortaya çıkan bu görsel ve düşünsel etkileşim, iki sanat dalının da estetik değerini ve anlatım gücünü artırmakta; sanatın evrensel ve dönüştürücü doğasını bir kez daha görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of human existence, painting has been regarded as a profound form of visual expression that renders thoughts and emotions visible within an aesthetic framework. From the walls of prehistoric caves to the halls of modern art galleries, painting has served as a visual language reflecting the intellectual, cultural, and social fabric of every era. Over time, painting has also become a vital source that nourishes the formal foundations of other artistic disciplines. Cinema, in particular, has developed its own aesthetic language through elements inherited from painting—such as the balance of light and shadow, harmony of color, use of perspective, spatial composition, and overall sense of structure. By drawing upon the aesthetic principles of painting, filmmakers have approached their scenes with a painterly sensibility, deepening the visual expressiveness of cinema. The concept of intermediality in art reveals how interactions between different artistic disciplines occur on both semantic and formal levels. Thus, the reinterpretation or transformation of signs produced in one art form within another is closely related to the idea of reproduction in art. The cinematic transposition of pictorial references through acts of reproduction not only sustains the continuity of visual memory but also exemplifies the permeability between artistic forms. This study analyzes the reflections of painting in cinema, focusing on how reproduced images in films become not merely visual reproductions but intellectual acts of re-creation. The findings demonstrate that painting exerts a significant influence not only within its own discipline but also on cinema as a multifaceted art form. Ultimately, the visual and conceptual interaction emerging from the convergence of painting and cinema enhances the aesthetic value and expressive power of both arts, making the universal and transformative nature of art once again visible.