Katılım bankalarının borsaya uzanan köprüsü olan katılım endeksleri ile geleneksel endeksler arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between participation indices, which are the bridge of participation banks to the stock exchange, and traditional indices
- Tez No: 984226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İKBAL KARATAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
Özet
Katılım bankaları küresel sermayede İslami finansın tutunabilmesi için, İslami hassasiyeti olan tasarruf sahipleri ile yatırımcılar arasında bir köprü kurarak tasarrufların rotasını belirleyen bir kan dolaşımı sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İslami finansın bilinirliği ve tercih edilme oranı son zamanlarda hızla yükselmektedir. Katılım bankalarından sermaye piyasalarına doğru uzanan bir köprü olarak tanımlayabileceğimiz Katılım Endeksi ise, yatırımcıya verdiği güven hissi sayesinde İslami finansın etkisini görünür kılmaktadır. Bu nedenle yatırımlarını İslami hassasiyetlere uygun şekilde yönlendirmek isteyen yatırımcılar için alternatif bir yatırım aracı olan katılım endekslerine ilgi son dönemde artmış ve endeksler arasındaki ilişki araştırmacılar tarafından inceleme alanı doğurmuştur. Bu çerçevede araştırmanın amacı, katılım endeksleri ile geleneksel endeksler arasındaki ilişkiyi BIST Pay Piyasası özelinde incelemek ve endeksler arasında belirgin bir ilişkinin olup olmadığı tespit etmek olmuştur. Bu çerçevede çalışmada 16.11.2021-25.07.2025 dönemlerine ait günlük veriler kullanılarak ekonometrik analiz yapılmıştır. Ekonometrik analiz kapsamında öncelikle serilerin birim kök testleri ADF ve PP birim kök testleri kullanılarak yapılmıştır. Her iki birim kök test sonucunda bütün değişkenlerin birinci fark değerinde birim kök içermediğini ve durağan olduğunu gösteren bulgular elde edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin açıklanmasında Johansen Eşbütünleşme testi ve Granger Nedensellik Testi kullanılmıştır. Johansen eşbütünleşme testi sonuçları, değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin olduğu ve uzun vadede birlikte hareket ettiklerini göstermektedir. Granger Nedensellik Testi sonuçları da katılım endeksinde meydana gelebilecek fiyat değişimlerinin ve oynaklıkların diğer endeksleri etkileyebileceğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, katılım endeksi ile BIST Pay endeksleri arasında güçlü bir ilişkiyi göstermekte olup İslami finansın sermaye piyasalarındaki etkinliğinin makroekonomik değişkenler ile desteklenmesinin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Participation banks act as a circulatory system, establishing a bridge between Islamic-minded savers and investors to foster a strong presence in global capital, shaping the flow of savings. The awareness and adoption of Islamic finance has been rapidly increasing recently. The Participation Index, which can be described as a bridge extending from participation banks to capital markets, makes the impact of Islamic finance visible by providing investors with a sense of security. Therefore, interest in participation indices, an alternative investment tool for investors seeking to manage their investments in accordance with Islamic sensitivities, has recently increased, and the relationship between these indices has opened up a field for researchers to examine. Within this framework, the aim of this research was to examine the relationship between participation indices and conventional indices, specifically in the BIST Equity Market, and to determine whether there is a significant relationship between the indices. In this context, econometric analysis was conducted using daily data for the periods November 16, 2021, and July 25, 2025. Within the scope of the econometric analysis, unit root tests were first performed using the ADF and PP unit root tests. Both unit root tests revealed that all variables did not contain a unit root at the first difference value and were stationary. The Johansen cointegration test and the Granger causality test were used to explain the relationship between the variables. The Johansen cointegration test results indicate that there is a cointegration relationship between the variables and that they move together in the long run. Granger Causality Test results also indicated that price changes and volatility in the participation index can affect other indices. The findings demonstrate a strong relationship between the participation index and the BIST Equity indices, demonstrating the importance of supporting the effectiveness of Islamic finance in capital markets with macroeconomic variables.