Güzel sanatlar lisesi 9. ve 12. sınıf öğrencilerinin beklentileri üzerine bir inceleme
A study on the expectations of 9th and 12th grade students in fine arts high schools
- Tez No: 984243
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar Lisesi resim bölümü 9. ve 12. sınıf öğrencilerinin eğitim sürecine yönelik beklentilerini ve bu beklentilerin ne ölçüde karşılandığını göstermektedir. Araştırma, Ordu ilinde bulunan bir Güzel Sanatlar Lisesinde öğrenim gören toplam 56 öğrenciyle (29 dokuzuncu sınıf, 27 on ikinci sınıf) yürütülmüştür. İlişkisel tarama modeli kullanılan bu çalışmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu uygulanmıştır. Anket formu aracılığıyla öğrencilerin demografik bilgileri, sanat eğitimine ilişkin beklentileri ve memnuniyet düzeyleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda, öğrencilerin güzel sanatlar lisesine başlamadan önce yüksek düzeyde sanatsal gelişim, kaliteli öğretmen kadrosu ve güçlü atölye olanakları beklentisine sahip oldukları, ancak bu beklentilerin bazı alanlarda tam anlamıyla karşılanmadığı görülmüştür. Özellikle uygulamalı ders süreleri, malzeme olanakları ve sosyal-sanat ortamına dair memnuniyet düzeyleri sınıf düzeyine göre farklılık göstermektedir. Araştırma sonucunda, sanat eğitiminin niteliğinin artırılması için öğrenci beklentilerinin dikkate alınması gerektiği vurgulanmış ve öğretim programlarında öğrenci odaklı iyileştirmelere gidilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the educational expectations of 9th and 12th grade students in the painting department of a fine arts high school and to what extent these expectations have been met. The research was conducted with a total of 56 students (29 ninth grade, 27 twelfth grade) studying at a fine arts high school located in the province of Ordu. This quantitative study utilized the relational screening model, and the data collection tool was a questionnaire developed by the researcher.In the study, the relational screening model was used, and a questionnaire developed by the researcher was applied as the data collection tool. Through this tool, students' demographic information, their expectations regarding art education, and their levels of satisfaction were measured.According to the findings, students started the fine arts high school with high expectations, particularly in receiving quality education, having access to well-equipped workshops, and benefiting from strong instructor support. While these expectations were generally met, there were certain areas where expectations were only partially fulfilled. Notably, satisfaction levels regarding the duration of practical lessons, availability of materials, and the artistic-social environment varied by grade level.As a result of the research, it was emphasized that in order to enhance the quality of art education, student expectations should be taken into account, and student-centered improvements should be made in educational programs.