Vergi Hukukunda muhasebe hilesi ve hukuki sonuçları
Accounting fraud in Tax Law and legal consequences
  1. Tez No: 407336
  2. Yazar: FATİH ARAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CİHAT ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Vergi hukuku düzenine aykırılıklar genel olarak devletin ekonomik menfaatlerini zedeleyen fiiller olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı söz konusu fiiler“ekonomik suçlar”kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu suçlardan birisi de muhasebe hilesidir. Muhasebe hilesi kavramı, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359'uncu maddesinde yer almaktadır. Bu maddeye göre, vergi kanunlarına göre tutulan defter ve kayıtlarda muhasebe hilesi yapanlara 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilirken, aynı kanunun 344'üncü maddesine göre vergi ziyaı cezası da üç kat olarak kesilmektedir. VUK'un bu hükümleri muhasebe hilesi fiilinin oldukça ağır sonuçları olduğunu göstermektedir. Bu nedenle muhasebe hilesi kavramının detaylı bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Çalışmamızda hesap ve muhasebe hilesi suçu incelenmiştir. Bu kapsamda; öncelikle muhasebenin temel kavram ve ilkeleri açıklanmış olup, muhasebe hilesine dayanak oluşturan defterler analiz edilmiştir. Ayrıca, muhasebe hilesi suçu kapsamında karşılaşılabilecek örnek olaylar türleri itibariyle ele alınmıştır. Muhasebe hilesi suçunun ceza hukuku açısından özel görünüş biçimleri ve cezayı etkileyen durumlar da bu çalışmanın konusu içerisinde yer almaktadır. Son olarak, muhasebe hilesi suçunun hukuki sonuçları değerlendirilmiş ve söz konusu suçun ihtiva ettiği güncel sorunlar da dikkate alınarak yeni bir tanım önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In general, violations tax law order emerge as actions damaging economic interest of governments. Because of this reason, mentioned actions are catogorised as economic crimes one of which is accounting fraud. The term“accounting fraud”is located in article 359 of procedural tax law no. 213. According to this article while those who commit accounting fraud on books and records which are being held according to tax laws are imprisoned for 18 months to 3 years; acoording to the article 344 of the same law tax loss penalty is applied three times. These provisions of Law no. 213 asserts particular severe consequences to accounting fraud and for this reason the term accounting fraud should be explained in detail. In this study, account and accounting fraud crime is examined. In this manner firstly the general concepts and principles are explained and the books those are the bases of accountig fraud are analysed. Further, case studies those could be encountered in the context of account fraud are handled. The special types of accounting fraud crime in terms of criminal law and the conditions affecting the penalty are also in the scope of this work. Lastly, the legal consequences of accounting fraud crime are evaluated and a new description is suggested by taking into consideration actual issues arising from mentioned crime.