The effects of positive future-directed thinking in an imagery or verbal processing style on current mood and the role of extraversion in this relation
İmgeleme veya sözel işleme stilindeki pozitif/olumlu geleceğe yönelik düşünmenin mevcut ruh hali üzerindeki etkileri ve bu ilişkide dışadönüklüğün rolü
  1. Tez No: 984277
  2. Yazar: GONCA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. ANDREW MACLEOD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Royal Holloway Unıversıty Of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Pozitif/olumlu geleceğe yönelik düşünme, ruhsal/zihinsel ve fiziksel sağlığın önemli bir unsurudur ve görüntü/hayali işleme tarzı, gelecekteki olayları ortaya/göz önüne çıkarmak için önemli bir unsurdur. Pozitif/olumlu veya negatif/olumsuz geçmiş anıları bir hayal/görüntü veya sözel işleme stiliyle hatırlamanın/geri getirmenin ruh haline etkileri daha önce araştırılmıştı, ancak bu iki farklı düşünme/işleme biçimi arasında pozitif/olumlu gelecek düşüncesinin ruh hali üzerindeki etkilerini inceleyen hiçbir araştırma yoktu. Araştırmanın ilk amacı geleceğe yönelik pozitif/olumlu düşünmenin mevcut ruh halini etkileyip etkilemediğini ve eğer etkiliyorsa bazı ruh hali türlerinin diğerlerinden daha fazla etkilenip etkilenmediğini araştırmaktı. Araştırmanın ikinci amacı, hayal gücüne dayalı pozitif/olumlu geleceğe yönelik düşünmenin, mevcut ruh halini sözel temelli pozitif/olumlu geleceğe yönelik düşünceye göre daha fazla etkileyip etkilemediğini incelemekti. Çalışmanın sonuncu amacı, Beş Büyük kişilik modelinin beş kişilik özelliğinden biri olan dışa dönüklüğün, bireyin mevcut ruh halinin geleceğe yönelik olumlu/pozitif düşünceden ne kadar etkilendiğiyle nasıl/ne derece ilişkili olduğunu araştırmaktı. Yetmiş üniversite öğrencisi, önümüzdeki iki hafta içinde sabırsızlıkla bekledikleri olumlu/pozitif olayları/beklentilerini ortaya çıkarmak için geleceğe yönelik olumlu/pozitif bir düşünme görevini tamamladı. Daha sonra katılımcılar bu olayların/beklentilerinin işlenmesi için imgelere (görüntülere/hayallere) dayalı işleme/düşünme ve sözel işleme gruplarına/koşullarına dağıtıldı. Ayrıca bu görevden önce ve sonra Duygu/Ruh Hali Puanlamalarını ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği-2 Kısa Formunu tamamladılar. Olumlu/pozitif geleceğe yönelik düşünme görevinin uygulanması tamamlandıktan sonra katılımcıların olumlu/pozitif yüksek ve düşük aktivasyon duygu/ruh hali puanları önemli ölçüde artarken, olumsuz/negatif yüksek ve düşük aktivasyon duygu/ruh hali puanlarında önemli düşüşler gözlemlendi. Olumlu/pozitif düşük aktivasyon duygu/ruh hali, olumlu/pozitif geleceğe yönelik düşünme manipülasyonundan en az etkilenen duygu/ruh haliydi. Ruh halinin ne kadar değiştiği konusunda iki grup arasında hiçbir fark yoktu. Dışadönüklük düzeyinin ötesinde (etkisinden bağımsız), olumlu/pozitif geleceğe yönelik düşünme ile mevcut ruh hali, işleme/düşünme tarzı türü (grup: hayali veya sözel) ve grup ile dışadönüklük etkileşimi arasında benzersiz bir ilişki bulundu.
Özet (Çeviri)
Positive future-directed thinking is an important element of mental and physical health, and imagery processing style is an important element to elicit future events. The effects of recalling positive or negative past memories in an imagery or verbal processing style in mood have been studied before, but no research has examined the effects of positive foture thinking on mood between these two different ways of thinking. The first aim of the study was to explore whether positive future-directed thinking affects current mood and, if so, whether some types of mood are more influenced than others. The second aim of the study was to examine whether imagery-based positive future-directed thinking affects current mood more than verbally-based positive future-directed thinking. The final aim of the study was to investigate how extraversion, which is one of the five personality traits of the Big Five model of personality, relates to how much an individual's current mood is affected by positive future-directed thinking. Seventy university students completed a positive foture-directed thinking task to elicit positive events that they were looking forward to within the next two weeks. Then, they were allocated to imagery and verbal groups/conditions to process these events. They also completed an Affect Ratings, before and after this task, and The Big Five Inventory - 2 Short Form (BFI-2-S). After completing the implementation of the positive future-directed thinking task, participant's positive high and low activation affects scores increased significantly, whereas significant decreases were observed in their negative high and low activation affects scores. Positive low activation affect was the least affected by positive future-thinking manipulation. There \.Vere no differences between the two groups on how much mood changed. The unique relationship between positive future-directed thinking and the participant's current mood beyond extraversion level, the types of processing style (group: imagery or verbal), and extraversion by group interaction was found.