Ahşap malzemenin çevre ile etkileşimini konu alan çalışmaların analizi
Analysis of studies on the interaction of wood material withthe environment
- Tez No: 984299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
İnsanların ihtiyaç duyduğu gereksinimlere yanıt vermek için kullanılan kaynaklar, çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu sebeple kullanılan malzemelerin yaşam döngüleri boyunca çevresel etkileri önemli hale gelmiş ve malzeme seçiminde sürdürülebilirlik değer kazanmıştır. Doğal ve yenilenebilir bir malzeme olan ahşap, sürdürülebilir inşaatta öne çıkan tercihler arasında yer almaktadır. Ayrıca karbon tutma, geri dönüştürülebilirlik, enerji verimliliği ve biyolojik olarak parçalanabilirlik gibi özellikleri ahşabı çevresel açıdan avantajlı kılmaktadır. Bu bağlamda ahşap malzemenin çevre ile olan etkileşimi daha detaylı olarak incelenmesi gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Ahşap ile çevre arasındaki etkileşimi inceleyen çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Ancak konunun bütüncül olarak ele alınması, ahşap malzemenin çevresel, toplumsal ve ekonomik açıdan değerlendirilmesini sağlamaktadır. Böylece ahşap ve çevre etkileşimi konusu daha kapsamlı bir bakış açısı oluşturur. Bu sayede gerek tasarım gerekse uygulama aşamasında sürdürülebilirlik yaklaşımlarına daha fazla dikkat edilebilir. Bu tezin amacı, ahşabın bir yapı malzemesi olarak çevresel sürdürülebilirliğini araştırmaktır. Bu bağlamda, ahşap malzeme ve çevre etkileşimini konu edinen 79 adet makalenin bibliyometrik ve kavramsal yapısına ilişkin detaylı analizi yapılmaktadır. Analizde makalelerin anahtar kelimelerinin kelime sıklık analizleri de kelime bulutu oluşturularak yapılmaktadır. Araştırma sonucunda; en fazla 2023 yılında yayın yapıldığı, 2020 yılından sonra kaynakça ve sayfa sayısında artış görüldüğü, yayınların önemli bir kısmının orman bilimleri dergilerinde yer aldığı saptanmıştır. Analiz, en sık tekrarlanan anahtar kelimenin“sürdürülebilirlik”olduğunu, en kapsamlı biçimde tartışılan konunun ise“dayanıklılık”olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The resources used to meet human needs have a negative impact on the environment. For this reason, the environmental impact of materials throughout their life cycle has become important, and sustainability has gained value in material selection. As a natural and renewable material, wood is among the foremost choices in sustainable construction. Furthermore, characteristics such as carbon sequestration, recyclability, energy efficiency, and biodegradability render wood environmentally advantageous. In this context, the interaction of wood with the environment has become an important topic that requires further detailed examination. Numerous studies have explored the interaction between wood and the environment. However, addressing the issue holistically ensures that wood material is evaluated from environmental, social, and economic perspectives. Thus, the topic of wood and environmental interaction creates a more comprehensive perspective. This allows for greater attention to be paid to sustainability approaches in both the design and implementation stages. This thesis aims to investigate the environmental sustainability of wood as a construction material. In this context, a detailed analysis of the bibliometric and conceptual structure of 79 articles on wood material and its interaction with the environment is conducted. In the analysis, keyword frequency analyses of the articles are also performed by creating a word cloud. As a result of the research, it was determined that the highest number of publications occurred in 2023, an increase in the number of references and page counts was observed after 2020, and a significant portion of the publications appeared in forestry science journals. The analysis revealed that“sustainability”was the most frequently recurring keyword, while“durability”emerged as the most extensively discussed topic.