Taşıyıcı sistem malzemesinin seçimindeki etkenler
The Selection factors of the structural system materials
- Tez No: 104168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA E. KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
TAŞIYICI SİSTEM MALZEMESİNİN SEÇİMİNDEKİ ETKENLER ÖZET Bu araştırmada, mimaride taşıyıcı sistem etkisinin iyi bilinmesi gerekliliğine ve yapının taşıyıcı malzemesi seçiminin bir uygulama kriteri olmayıp, düşünce ve biçim olarak yapının bütününü ilgilendirdiğinden bir 'temel kriter' olduğu gerçeğine değinilmiştir. Bu amaçla taşıyıcı sistem formları ve taşıyıcı sistem malzemesinin seçimindeki etkenler araştırılmıştır. Altı ana bölümden oluşan bu çalışmada öncelikle mimarlıkta taşıyıcı sistemlerin tarihsel gelişimi, taşıyıcı sistemin tanımı ve amacı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, ana görevi, üzerine gelen yükleri ve kendi ağırlıklarım güvenli olarak zemine aktarmak olan taşıyıcı sistemlere etkiyen yükler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, taşıyıcı sistem formları yük dağıtma doğrultularına bağlı olarak yükleri tek doğrultuda, iki doğrultuda, üç doğrultuda dağıtan taşıyıcı formlar olarak sınıflandırılmıştır. Bu sınıflamalar paralelinde, sistemle ilgili gerekli açıklamalar yapılmış ve örnekler verilmiştir. Yapı tasarımında, 20.yüzyıl basma kadar taş ve ahşap gibi malzemelerden yaralanılmıştır. 20.yüzyıl' a girildiğinde yeni malzemeler ve geleneksel malzemelerin daha uygun kullanılmasını sağlayan bilgi ve teknik gelişmeye paralel olarak yeni taşıyıcı sistemler ortaya çıkmıştır. Dördüncü bölümde kullanılan her taşıyıcı sistem, malzemesinin özellikleri ve yapım sistemi ile sınırlıdır gerçeğinden yola çıkarak; taşıyıcı sistem malzemesi olarak ahşap, çelik ve betonarmenin özellikleri incelenmiş ve yük dağıtma doğrularına göre örneklenmiştir. Bu çalışmada taşıyıcı sistem malzemelerinin seçimindeki etkenler araştırılmıştır. Beşinci bölümde taşıyıcı malzemelerine göre taşıyıcı sistem karşılaştırılmasındaki etkenler ortaya konmuştur. Bunları; maliyet-süre ilişkisi, mukavemet, malzeme teinini ve ulaşım, işçilik yapım tekniği özellikleri, yangın güvenliği, dış hava koşullarına dayanıklılık, deprem karşısındaki davranışı, tasarımın değişebilirliği ve denetlenebilirliği, uygulama alanları, malzemenin geri dönüşümü ve çevre etkileşimi (enerji kullanımı ve ekoloji), ülkemizdeki kullanımı, dünyadaki kullanımı, mimari anlam olarak sıralayabiliriz. Bu etkenler beşinci bölümde ahşap, çelik ve betonarme taşıyıcı sistem malzemeleri üzerinde incelenmiştir. Mimarların, çeşitli seçenekleri inceleyip, o binaya en uygun olan sistem ve malzemeleri seçebilmeleri için; belli bir deneyime, bilgiye ve sezgi gücüne sahip olmaları gerekmektedir. Bu bilgiler arasında en üstün malzemeyi tanımlamak veya belli bir malzemeyi dışlamak olmamalıdır. Her seferinde karşılaştırmalar yapılıp söz konusu binaya ve çevre koşullarına en uygun olan seçilmelidir. Bu çalışmanın amacı, xiiitaşıyıcı sistem malzemesinin seçiminde en önemli rol üstlenen mimarların doğru karar verebilmelerine yardımcı olmaktır. XIV
Özet (Çeviri)
THE SELECTION FACTORS OF THE STRUCTURAL SYSTEM MATERIALS SUMMARY This study is based on the idea that one of the essential requirements of architecture is a well developed knowledge on the structural system influence, and the reality that the structural material choice of a construction is not only an application criteria but a“fundamental criteria”which does effect the whole concept of a construction in both intellectual and formal concerns. This study consists of 6 sections; the first section aims to present the historical development of the structural systems in architecture and also to give a definition and clarify the objectives of the structural systems. Section 2 analyses the loads effecting the structural systems, which have the main objective of conducting the load they are carrying as well as their own weight safely to the ground. In Section 3, structural system forms are classified according to their load distribution directions which are; the forms distributing loads in one direction, two directions and three directions. According to this classification the definitions related to the system are made and examples are given. Till the beginning of 20th Century, the materials like stone and wood were used in construction design. After 20th Century, parallel to the knowledge and technical improvement which provide more suitable use of new and traditional materials, new structural systems appeared. To lead to the result from the fact that every structural system is limited by the properties of its materials and construction system in Section 4; the properties of wood, steel, and reinforced concrete as structural system materials are examined and illustrated according to their load distribution directions. This thesis analyses the selection factors of the structural system materials. Section 5 sets the comparing elements of structural systems in order, by their structural materials. They can be summarised as follows:. Cost-Time relationship. Structural resistance. Procurement and transportation conditions of material. Technical performance of workmanship. Fire security. The durability against outside air conditions. Behaviours under earthquake conditions. The flexibility and inspectibility of design XV. Application fields. The recycle and environmental interaction of the material (energy conservation and ecology). The practical use of the material in Turkey. The World size practical use of the material. Architectural meaning These effects are analysed with wood, steel and reinforced concrete structural system materials in Section 5. The architects need to have enough experience, knowledge and intuition in order to have the capability of researching the alternative variations and choose the most appropriate system and materials for that building. Among these knowledge, none of the materials must be excluded or none of them must be defined superior to the others. Each time comparisons must be made and the most suitable one for the building under consideration evaluating also environmental conditions has to be selected. This study aims to help the architects who take on the primary responsibility of choosing the structural system materials in order for them to make a correct decision. XVI