تفسيرُ القرآنِ المَجِيْدِللإِمامِ عبدِ الباقي التبْريْزِيِّ البغدادي (1039) هـ/دراسةٌ وتحقيقٌمن الآية (٢٤٠) من سورة البقرة، إلى الآية (٢٤) من سورة النساء
İmam Abdulbaki et-Tebrizi el-Bağdadi (1039h.)'nin Kur'an'ul-Mecid adlı tefsiri üzerine Bakara Suresi (240)'ncı ayetten Nisa Suresi (24)'ncü ayete kadar tahkik ve inceleme
- Tez No: 984311
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AHMED EZ-ZUYUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Unıversıty Of Jordan (al-Jamı'ah Al-Urdunıa)
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Abdulbaki et-Tebrizi hicri onbirinci asırda yaşamış en önemli alim ve müfessirlerdendir. Tefsirul-Kur'an'ul-Mecid adıyla yazmış olduğu tefsiride kendi döneminin en önemli tefsir faliyetlerinden sayılmaktadır. Tefsiri kendisinden önceki tefsirlerden farklı bir yöntemle yazmış olup daha çok Zemahşeri'nin el-Keşşaf adlı tefsiriyle, Beydavi'nin Envarut-Tenzil adlı tefsirini karşılaştırma ve değerlendirme üzerinedir. Bu çalışma şu temel soruları cevaplamaya çalışmaktadır: İmam Abdulbaki et-Tebrizi kimdir ve nasıl bir tefsire sahiptir? Zira çalışmamız müfessirin hayatını, ilmi kişiliğini, tefsir yazma yöntemini, tefsirinin olumlu ve olumsuz yönlerini ele alarak Bakara Suresi 240. Ayetten Nisa suresi 25. Ayete kadar olan bölümün tahkiki üzerinedir. Çalışmamızda takip ettiğimiz yöntemler ise sırasıyla; müfessirin hayatını tercüme eserlerden yola çıkarak ele alma, yazma nüshanın beş farklı nüshanın karşılaştırması üzerinden tahkiki, müfessirin tefsiri yazmada takip ettiği yöntemler çeşitli muteber rivayet eserleri ve müfessirin itibar ettiği çeşitli eserler kaynak gösterilerek tahkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The researcher attempts to answer the main question:"Who is Imam 'Abdelbaqi Altabrizi (d. 1039 H.) and what exegesis methodology did he use in interpreting the Holy Qur.an? The study has shed light on Altabrizi's biography and his scholarly work primarily his interpretation and explanation of the Holy Qur'an. Through descriptive analysis, the research has investigated Altabrizi.s exegetical methods of interpreting and explaining verses of the Holy Qur.an, thus revealing the merits and drawbacks of his exegesis. The researcher.s descriptive analysis was based on scrutinous investigation and editing of Altabrizi's exegesis manuscripts from verse (240) of Surat Al-Baqarah, to verse (24) of Surat An-Nisa. The researcher used the inductive method to investigate the scholar's exegesis through a thorough study of his biography in bibliographies and exegesis manuscripts. The researcher also used the descriptive method in the description of the scholar's exegesis manuscripts and his methodology. Moreover, the researcher used the historicist approach to verify the validity of the scholar's exegesis manuscripts and the sources and references he used in his exegesis.The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. The researcher concluded that even though Altabrizi's exegesis of the Qur'an is one of the most important exegetical works in the Eleventh Century A.H., very few studies have investigated and edited his exegesismerely because his work has not been edited yet by sharia scholars.Therefore, Altabrizi's scholarly exegesis of the Holy Qur.an is in dire need for complete editing and further investigation. The researcher recommends that more studies should be conducted on Altabrizi.s exegesis with the aim of comparing his exegetical methodology with that of other exegesis scholars.