Karl Polanyi'nin çift yönlü hareket kuramı ışığında piyasa ve insan hakları ilişkisinin aktörleri
The actors in market and human rights interaction in light of Karl Polanyi's double movement theory
- Tez No: 984340
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Karl Polanyi'nin çift yönlü hareket kuramı, 1945 sonrası refah devletinin kurumsallaşması ve anayasallaşması aşamasında, hukuk ve ekonomi bağını ve bu ilişkinin aktörlerini anlamak üzere önemli bir başlangıç çalışmasıdır. Bu doğrultuda temel tezi; ekonominin toplumsal düzene yerleşik bir olgu olarak kalmadığı sürece, eğiliminin, sürekli bir ilerleme fikri doğrultusunda toplumsal, siyasal, hukuki düzene hükmetme olduğunu ifade etmektedir. Bununla birlikte Polanyi, barış ve özgürlüklerin kurumsallaşabilmesi ve yaşayabilmesinin piyasa düzeni içerisinde mümkün olmadığını; emek, toprak, para yanında yaşamın her alanın metalaşmasına karşı toplumun kendini ve özgürlüklerini korumak üzere bir karşı hareket geliştirdiğini savunmaktadır. Hareketin zamanı ve etkisi ise metalaşmanın boyutları ile doğru orantılı olacaktır. Bu çalışmada üzerinde durulan temel husus, piyasaya karşı hareketin temel aktörlerinin Polanyi'nin teorisinde ve dönem itibariyle güncel örnekler temelinde belirlenmesinin mümkün olup olmadığı sorusudur. Karşı hareketin muhtemel formları ve aktörleri olarak sınıf mücadeleleri, toplumsal hareketler gündemi, devletin egemen yetki kullanan yasama, yürütme ve yargı erkleriyle birlikte bu çatışma içerisindeki konumu sorgulanmaya ve güncellenmeye değerdir. Polanyi'nin tezlerine Gramsci'nin hegemonya teorisi ışığında yaklaşım ise karşı hareketler gündemindeki her bir aktörün gerçek konumunu anlamak üzere yardıma çağrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Karl Polanyi's double-movement theory is one of the pioneering approaches to understand the connection between law and economics and the actors of this relationship in the era of institutionalization and constitutionalization of welfare state in the post-1945 period. Polanyi's main argument can be formulized as the embeddedness of economy as part of his substantivist approach. As long as the economy does not remain as an embedded phenomenon in the social order, its tendency will be to dominate social, political and legal order around the idea of continuous development. Polanyi names this tendency as the process of disembeddedness of economy from social order. However, Polanyi argues that the institutionalization and survival of peace and freedoms are not possible within the market order. Depending on the degree of commodification of labor, land and money as well as the other components of everyday life, the society will develop a counter-movement in order to protect itself and its freedoms. This dissertation focuses on the actors of Polanyi's double-movement theory and questions its current applicability in the light of the anti-market movements. Class struggle, social movements, the position of the state in this conflict with its legislative, executive and judicial sovereign powers are worthy of reexamination while assessing actual nature of double-movement. Within this framework, Gramsci's theory of hegemony is summoned to understand and evaluate the real actors of this countermovement and their contributions to reembedding process.