Tasarım yoluyla çevresel imajın oluşturulmasında iletişimin etkisi Bahçeşehir örneği
The Effect of communication by design in the formation of environmental image Bahçeşehir case study
- Tez No: 98434
- Danışmanlar: PROF.DR. S. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
TASARIM YOLUYLA ÇEVRESEL İMAJIN OLUŞTURULMASINDA İLETİŞİMİN ETKİSİ BAHÇEŞEHİR ÖRNEĞİ ÖZET Tezin amacı, kullanıcı grubu belirli bir konut tasarımında, çevresel imaj ile mekan arasındaki ilişkiyi tasarım yoluyla iletişim bağlamında açıklamak ve konut tasarımına veri oluşturacak, çevresel imaj -mekan - bilişim -iletişim ilişkisini kuracak bir çözümleme yaklaşımı geliştirmektir. Ayrıca ; bu çalışmada ; çevre davranış etkileşiminin mimari tasarımdaki önemini ortaya koymak, fiziksel çevreyi biçimlendirmede ve çevre imajının oluşturulmasında tasarım yoluyla iletişimin etkisinin belli bir kuramsal tabana oturtulması hedeflenmektedir. Beş bölümden oluşan çalışmanın giriş bölümü olan birinci bölümde, belirlenen kapsam doğrultusunda tezin genel olarak amaç ve hedefleri açıklanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise çevre, insan çevre davranış sistemi, insanın yarattığı çevrenin alt sistemleri, insan limit ve kapasitelerinin yanı sıra insan ihtiyaçları gibi olguların tanımlanmasıyla birlikte tezin kavramsal çerçevesinin oluşturulmasına çalışılmıştır. Etkileşim sistemini oluşturan temel öğeler olarak ; çevre kavramının tanımlanmasından yola çıkarak sırasıyla mimari bütün, çevrenin algılanması, bilişim, çevre imajı ve iletişim olarak belirlenmiştir. Tez çalışmasının kavramsal çerçevesi tanımlanırken, sistemi oluşturan bileşenler arasında etkileşim şeması oluşturulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde, kuramsal olarak ortaya konulan bu etkileşim sisteminin pratikte uygulanabilmesi için, tasarım ilkelerinin saptanmasında kullanılabilecek bir çözümleme yaklaşımı olarak problem alam belirlenmiştir. Bölüm dört'te ise geliştirilen bu yöntemin sınanması amacıyla örnek alan çalışması olarak Bahçeşehir konut yerleşmesi seçilmiş ; örnek alan çalışmasında yapılan anketlerin sonuçları değerlendirilip, öneriler sunulmuştur. Son Bölümde ise tezin amaçlarının ne derecede gerçekleştirildiği irdelenmiş ; bu konuda yapılan benzer çalışmaların sonuçlan ile ulaşılan olgular karşılaştırılmış ; bu bağlamda ortaya konulan öneriler ve geliştirilen yorumlar açıklanmaya çalışılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF COMMUNICATION BY DESIGN IN THE FORMATION OF ENVIRONMENTAL IMAGE & BAHÇEŞEHİR CASE STUDY SUMMARY The main purpose of the architectural design is to create suitable environments for their users and to form healthy Behavior - Environment Interaction System. Basing on these arguments, the aim of this thesis is to structure the theoretical bases, to show the significance of Environment - Behavior studies in the architectural design and to explore the effect of communication by design in the formation of environmental image. The thesis consists of five chapters; in the first chapter, the main content and its linkages with the conceptual frame work had been introduced in relation with Environment - Behavior Studies as the research area. In the second chapter, the conceptual framework of the thesis had been developed and system components and the linkages among them had been emphasized. The main dimensions of this man-home environment interaction system had been considered as, Environment -Perception - Cognition - Communication. Therefore an analytic method had been developed to determine design principle by means of man - home interaction system. In the third chapter the problem area was set. The fourth chapter of the thesis consists of a field study held on Bahcesehir mass housing settlement. This chapter comprises of a questionnaire which searches whether orientation and images formed is provided to satisfy needs in Bahcesehir mass housing settlement. The aim of the questionnaire is to find out how settlement choices of users are formed by means of communication by design. Finally, in conclusion, by looking at the findings of this questionnaires and the explanations included in the theoretical framework, the factors and the principle which increase the quality of the environment are explained. IX