Türkiye'deki halkın sık kullandığı market raflarında bulunan beş klasik diş macunu ile beş doğal içerikli olduğunu iddia eden diş macunların incelenmesi
A review of five classic toothpaste and five toothpaste claiming to have natural ingredients found on market shelves frequently used by the public in Turkey
  1. Tez No: 984366
  2. Yazar: ŞAHİN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de halkımız tarafından en çok bilinen ve piyasada en çok satılan diş macunlarının içeriklerinin bilinmesi, birbiriyle karşılaştırılması, farklarının ortaya çıkarılması ve farklı olarak eklenen bileşenlerin ne amaçla eklendiğinin ortaya koyulmasıdır. Materyal ve Metot: Adıyaman'daki en büyük pazar payına sahip market raflarında ön plana çıkan en çok satılan diş macunları ile Türkiye'de faaliyet gösteren ve en çok çevrimiçi alışveriş yapılan e-ticaret sitelerinde ağız bakım ürünleri kategorisinde en çok satılan diş macunları arasında yürütüldü. Çalışmaya 5 ayrı diş macunu markalarına ait klasik 25 farklı diş macunu ile kozmetik ürünler üreten 5 ayrı markanın 5 farklı bitkisel içerikli doğal diş macunu dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen diş macunları, içerikleri ile birlikte kaydedildi. Kaydedilen tüm diş macunu markaları, modelleri ve ilgili içerikleri, marka ve model isimleri yer almadan (araştırma sonuçlarından üretici firmalar olumlu veya olumsuz yönde etkilenmemeleri amacıyla) A, B, C, D, E vb. şeklinde kodlanarak Excel formatına aktarıldı. Çalışmadaki diş macunlarının içeriklerinde hangi bileşenlerin olduğu ve içeriklerindeki bileşenler sınıflandırılarak birbirleriyle arasındaki benzer ve farklılıklar değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 30 farklı diş macunun içeriklerinde toplamda 102 benzersiz bileşen tespit edildi. En çok bulunan bileşenler ise hidratlı silika, aroma, su (aqua), sodyum sakarin, sodyum lauril sülfat, sorbitol, gliserindir. Kozmetik ürünler üreten 5 ayrı markanın 5 farklı bitkisel içerikli doğal diş macununda da toplamda 56 benzersiz diş macunu bileşeni belirlendi. İçeriklerinde 20 farklı bitki/bitkisel öz tespit edildi. Her bir markanın en az iki diş macunlarının formülasyonlarında yaklaşık yüzde 70-95 oranında ortak bileşenler olduğu tespit edildi. Ayrıca çok uluslu bir şirketin Türkiye piyasasında bulunan iki farklı markasında diş macunu içeriklerinin birebir aynısı olduğunu tespit edildi. Sonuç: Çoğu diş macunu formülasyonları içinde birebir aynı temel işlevsel bileşenleri içermektedir. Neredeyse tüm diş macunları, insanların sitotoksik ve/veya alerjik reaksiyonla reaksiyona girebileceği bileşenler içermektedir. Diş macunları artık gelişigüzel değil yeri geldiğinde hekim diş macunları hakkında bilgi sahibi olup kişiye özgü durumlara göre içeriğine göre diş macunları tavsiye etmeli.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to know the ingredients of the most well-known and best selling toothpastes in the market in Turkey, to compare them with each other, to reveal their differences and to reveal the purpose for which the different ingredients are added. Material and Methods: The rankings were carried out among the best-selling toothpastes that stand out on supermarket shelves with the largest market share in Adıyaman, as well as among the best-selling toothpastes in the oral care products category on e-commerce sites operating in Turkey and where online shopping is most common. The study included 25 different classic toothpastes from 5 different toothpaste brands and 5 different natural toothpastes with herbal ingredients from 5 different brands producing cosmetic products. The toothpastes included in the study were recorded along with their ingredients. All recorded toothpaste brands, models, and their ingredients were coded as A, B, C, D, E, etc., without including brand and model names (to prevent manufacturers from being influenced, either positively or negatively, by the research results) and transferred to Excel. The ingredients in the toothpastes in the study were classified and their similarities and differences were evaluated. Results: A total of 102 unique ingredients were identified in the contents of 30 different toothpastes included in the study. The most common ingredients are hydrated silica, flavor, water (aqua), sodium saccharin, sodium lauryl sulfate, sorbitol, and glycerin. A total of 56 unique toothpaste ingredients were identified in 5 different herbal-based natural toothpastes from 5 different brands producing cosmetic products. 20 different plants/herbal extracts were detected in their content. At least two toothpastes from each brand were found to have approximately 70-95 percent common ingredients in their formulations. In addition, it was determined that the toothpaste ingredients of two different brands of a multinational company in the Turkish market were identical. Conclusion: Most toothpaste formulations contain the same basic functional ingredients. Almost all toothpastes contain ingredients that humans may react with, either cytotoxically and/or allergically. Toothpastes are no longer random; when appropriate, a doctor should be knowledgeable about toothpastes and recommend toothpastes according to their ingredients and specific to a person's situation.