Toplukonut'ta çevre kalitesi
Environmental quality in mass-housing
- Tez No: 98443
- Danışmanlar: PROF.DR. S. METE ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
TOPLU KONUTTA ÇEVRE KALİTESİ ÖZET Bu çalışmanın amacı.insanların konut ihtiyacını karşılayan toplu konut alanlarının, çevresi ile birlikte insanın fiziksel.sosyal, psikolojik ve görsel ihtiyaçlarını hangi ölçüde karşılayabildiğinin belirlenmesidir. Günümüzde toplu konut alanları alt yapı donatıları, sosyal donatıları ve çevresi ile bir bütün olarak ele alınan alanlar olarak görülmektedir. Farklı kullanıcı gruplarına hitap eden toplu konut uygulamalarında her kullanıcının isteklerine cevap verebilen ve kullanıcıların beklentilerine cevap verebilen ve kullanıcı beklentilerinin karşılayarak onlara yeni bir yaşam tarzı oluşturacak kaliteli çevreler yaratılması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında insanların her tür ihtiyaçlarını karşılayacak kaliteli çevreler oluşturulması için dış melanlarda yer alan sosyal donatıların,alt yapı donatılarının ve yeşil alanların sahip olması gereken standartlar.normlar ve özellikler incelenmiş.toplu konut bölgelerinde kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için yer alması gereken hizmetler belirlenmiş ve yeterli çevre kalitesinin sağlanması için çevrenin sahip olması gereken kimlik ve nitelik problemleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu doğrultuda.Ataşehir Toplu Konut Yerleşmesi incelenerek kullanıcıların konut çevresinden memnuniyetleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda çevre kavramı, insan-çevre etkileşimi.Türkiye'deki toplu konut olgusu ve yapılan toplu konut yerleşimlerinde kullanıcı memnuniyetini etkileyen sebepler incelenmiştir. Ataşehir Toplu Konut Alanı'ndaki yeşil doku, açık alanların, sosyal ve teknik donatıların yeterliliği.kullanılabiliriiği ve kullanım şekli incelenerek, konut çevresinin kullanıcı beklentilerine.ihtiyaçlarına.yaşam tarzlarına uygunluğu ve çevrenin bunlara ne ölçüde cevap verebileceği araştırılmıştır. Bu doğrultuda yapılan anket çalışmasında Ataşehir Toplu Konut Bölgesi'nde yaşayan insanların konut çevrelerine ilişkin değerlendirmeleri belirlenerek toplu konut alanlarında yaratılması gereken çevre kalitesinine ilişkin genel değerlendirmeler yapılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
ENVIRONMENTAL QUALITY IN MASS-HOUSING SUMMARY The main goal of this study is to determine the satisfaction of the residents.from their housing environments in mass-housing areas,and to measure how the mass-housing areas respond the user's physical.psychological, social and visual demands. Nowadays the mass-housing areas are known whole areas with their technical services.social services and environments. In the mass-housing areas that's being used by different user groups, the environmental quality must be created to provide the user's expectations and demands, and to create a new life style for people. In this thesis.the necessary standarts and qualifications that can provide the user's whole demands and needs have searched for having quality in environmental areas what qualifications the social services.the technical services and the green areas should own have implied.And for having enough environmental quality in mass-housing areas,what kind of identitiy and quality problems the environmental areas own,have searched. In this direction.Ataşehir Mass-Housing Settlements have examined and the pleasure of the users from their environmental quality have searched.The environment concept.the relation between the environment and human beings.the mass-housing concepts in Turkey andthe reasons that effects the users pleasure in mass-hosing areas have examined. In Ataşehir Mass- Hosing Settlements the useness of the green areas and the open spaces.the capacity of the technical and social services have searched and how the environmental design serves the the residents life style.social and psycological needs and is it enough to provide the users expectances have examined.ln the poll work,the Ataşehir Mass-Housing Settlements users appraises about their environments have implied and what qualifications the mass-housing areas must have to create environmental quality have searched. IX