Ortak kanal işaretleşme sistemi no.7 ve GSM'de kullanımı
Common channel signalling system no.7 and its usage in GSM
- Tez No: 98446
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ORTAK KANAL İŞARETLEŞME SİSTEMİ NO.7 VE GSM'DE KULLANIMI ÖZET Bu çalışmada ortak kanal işaretleşme sistemi No.7 ve GSM' de kullanılması incelenmiştir. Haberleşme teknolojisindeki gelişmeler sebebiyle kullanıcılara sunulan servis çeşitliliği ve dolayısıyla da işaretleşme yükü artmış, bu durum klasik kanal içi haberleşmeyi yetersiz kılmış, kullanıcı verisi net çıkış veriminde azalmaya yol açmıştır. Yapılan incelemeler sonunda görülmüştür ki ortak kanal işaretleşme sistemi, işaretleşme verisini kullanıcı verisinden tamamen bağımsız olarak iletmesi özelliğiyle bir çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir: Bağlantı, kanal kapasitesi, mantıksal karmaşıklık bakımından bağımsızlık; çağırma kurma ve çözme sürelerinde azalma; transmisyon, bağlaşma, kayıt özelliklerinin ileri bağlaşma kontrol protokollerini desteklemesi; kullanıcı bilgisiyle işaretleşme bağlantılarının aynı anda gerçekleşebilmesi; kullanıcı verisi kesilmeksizin bağlantı karakteristiklerinin değiştirilebilmesi; bağlaşma kontrolü, şebeke yönetimi, performans görüntüleme, bakım, ücretlendirme servislerinin merkezileştirilebilmesi. Bu sistemin pratikteki uygulaması olarak GSM şebekesindeki işaretleşme incelendiğinde, şebekenin çeşitli arayüzlerinde No.7 işaretleşme protokolünün farklı seviyelerine ait prosedürlerin kullanıldığı görülmektedir. Bağlaşma sisteminin düğümleri kendi aralarında mobil uygulama kısmı protokollerini kullanırlarken, bağlaşma sistemi ile baz istasyon sistemi arasında baz istasyon sistemi uygulama kısmı prosedürleri kullanılmaktadır. Bağlaşma sistemine diğer şebekelerden gelen işaretleşme mesajları da kendi birimlerine uygun prosedürleri kullanırlar. Şöyle ki, ISDN, GSM şebekesinin diğer şebekelerle irtibatım sağlayan kavşak santral ve aynı şebekenin diğer bir bağlaşma sistemi; ISDN kullanıcı kısmım kullanarak bağlaşma sistemi ile haberleşirler. PSTN' den gelecek işaretleşmeler için ise telefon kullanıcı kısmı kullanılır. Baz istasyon sistemi kendi içinde LAPD protokolünü kullanırken, baz istasyon ile mobil birim arasında LAPD'nin radyo arayüzü için geliştirilmiş bir versiyonu olan LAPDm protokolü kullanılır. Uygulamada No.7 işaretleşme özelliklerinin nasıl işlediği de ayrıntılı olarak incelenerek, çeşitli çağırma senaryoları üzerinde işaretleşme bilgisi akışı, işaretleşme noktalarında mesaj ların işlenmesi, adreslere göre yönlendirme mekanizmalarının çalışma şekilleri ele alınmıştır. Bu işlemler akış diyagramları halinde sunulmuştur. Ülkemizde mobil telefonlara eğilim hızla artmaktadır. No.7 işaretleşme sistemi GSM şebekesinden beklenen özellikleri karşılayabilecek özelliktedir. İşaretleşme şebekesi planlamaları yapılırken, yarının kullanıcı kapasitesi, yeni seviş beklentileri göz XVönünde tutulmalıdır. Bu sayede No.7 işaretleşme protokolünün sunduğu tüm servis imkanları kullanılabilecek ve bu günün GSM şebekesi yarınlara hazırlanabilecektir. XVI
Özet (Çeviri)
COMMON CHANNEL SIGNALLING SYSTEM NO.7 AND ITS USAGE IN GSM SUMMARY In this study, Common Channel Signaling System No.7 and its usage in GSM has been analyzed. Because of the development in telecommunication technology, provision of services for the users has became bigger, so the signaling overhead increased, this situation made the classical Channel Associated Signaling insufficient and caused a reduction of throughput for the user data. After the analysis it has been realized that the common channel signaling system provides a lot of advantages with its feature to carry signaling data and user data separately. These advantages are: Connectivity, channel capacity and logical complexity can be handled independently; call setup and clearing times decrease; transmission, switching and storage facilities can support the sophisticated connection control protocols; user data connections and signaling connections may exist simultaneously; it is possible to change the characteristics of a connection without interruption of user data transfer; performance monitoring, management and call accounting can be centralized. When the signaling in GSM network is analyzed as an example of this system, it is realized that in every interface of the network different procedures, from different levels of No.7 signaling protocol, are used. Whereas the nodes within the switching system use mobile application part protocols between each other, between switching system and base station system the base station system application part procedures are used. Signaling messages coming from other dedicated networks use the signaling protocols of these networks: ISDN, gateway MSC, which interconnects GSM network and other networks, and another switching system communicate with switching system by using ISDN user part. For the signaling coming from the PSTN telephone user part is used. Whereas within the base station system LAPD protocol is used, between base station system and mobile entity LAPDm, which is for radio interface developed version of LAPD, is used. It is analyzed also how the No.7 signaling features work in practice. In various call scenarios, signaling information flow, handling of messages in signaling points and routing mechanism according to addresses are handled. These processes are presented as flow diagrams. In our country, the interest of mobile telephones increases rapidly. No.7 signaling system can handle the features which are expected from GSM network. As planing a signaling network user capacity and new service expectations of tomorrow must be considered. So all of the services, which are provided by No.7 signaling protocol, can be used and today's GSM network can be prepared to the future. XVI