Yüksek yapıların rüzgâr etkisinin karşılaştırmalı değerlendirmesi: asce 7-16 ve eurocod 1-4 standartlarının bir vakaya uygulanması
Comparative analysis of wind effects on high-rise structures: evaluating displacements according toasce 7-16 and eurocode 1-4
  1. Tez No: 984467
  2. Yazar: MABINTY KONE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY MEHMET BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, rüzgâr etkisi altındaki yüksek yapıların davranışını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu bağlamda, iki uluslararası mühendislik standardı karşılaştırılmıştır: Amerikan yapı tasarım standardı ASCE 7-16 ve Avrupa yapı tasarım standardı EUROCODE 1-4. Yüksek yapılarda rüzgâr etkisi, yapısal güvenlik ve dayanıklılık açısından kritik bir parametre olduğundan, analizde bu iki standardın farklı coğrafi bölgelerdeki uygulamaları ve aralarındaki farklılıklar dikkate alınmıştır. Çalışma, söz konusu standartların yüksek yapılara uygulanan rüzgâr yüklerinin hesap yöntemlerindeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktadır. Bu tez kapsamında, yüksek yapıların rüzgâr yükü hesap yöntemleri her iki standarda göre analiz edilmiştir. Bu amaçla, 87,5 m yüksekliğinde ve 23 m × 16 m taban alanına sahip kapalı bir bina modeli seçilmiştir. Rüzgâr yüklerinin etkileri, her bir standarda özgü hesap kriterleri ve yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş, ardından elde edilen değerler karşılaştırılmıştır. Analiz sürecinde, rüzgâr hızı ve yönü, bina yüksekliği ve aerodinamik katsayılar gibi parametreler dikkate alınarak her iki standarda göre elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, Eurocode standardına göre hesaplanan rüzgâr yükleri, aynı yapı yükseklikleri için ASCE standardına göre hesaplananlara kıyasla daha büyüktür. Sonuç olarak, rüzgâr yüklerinin hesaplanmasına ilişkin bu iki standardın benzerlikleri ve farklılıkları vurgulanmış, proje koşullarına en uygun standardın seçimi konusunda tasarımcılara ve mühendislere yol gösterici öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to comparatively evaluate the behavior of high-rise buildings under wind effects. This study compares two international engineering standards: the American building design standard ASCE 7-16 and the European building design standard EUROCODE 1-4. Given that wind effects on high-rise buildings are critical for structural safety and durability, the analysis considers the application of these two standards in different geographical regions and highlights their respective differences. The study underscores the similarities and differences in the wind load calculation methods used for high-rise buildings according to the aforementioned standards. Within the scope of this thesis, wind load calculation methods for high-rise buildings were analyzed in accordance with both standards. A closed building model measuring 87,5 m in height and 23 m × 16 m in base area was selected for this purpose. The effects of wind loads were assessed using the calculation criteria and methods specific to each standard, and the result values were subsequently compared. During the analysis, parameters such as wind speed and direction, building height, and aerodynamic coefficients were considered, and the results from both standards were evaluated accordingly. The results indicate that the wind loads calculated according to the Eurocode standard are greater than those calculated according to the ASCE standard for the same building heights. Consequently, the study emphasizes the similarities and differences in the wind load calculation approaches of these two standards and provides practical recommendations to assist designers and engineers in selecting the most appropriate standard for specific project conditions.