Ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri ile yaratıcılık alanları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between secondary school students learning styles and creativity domains
- Tez No: 984481
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri ile yaratıcılık alanları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2024–2025 eğitim-öğretim yıllarında Adıyaman ili Gölbaşı ilçesinde öğrenim gören 750 ortaöğretim öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri, Cohen Öğrenme Stilleri Ölçeği ve Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiş; tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi, nonparametrik testlerden, Kruskal Wallis H, Mean Whıtney U testleri ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analizler sonucunda, öğrencilerin öğrenme stilleri ile akademik, sanatsal, bilimsel/mekanik ve performansa dayalı yaratıcılık alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çalışmada, cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin, öğrenme stilleri ve yaratıcılık düzeylerinde belirli farklılıklara yol açtığı belirlenmiştir. Bulgular, öğrencilerin bireysel öğrenme stillerine göre yaratıcılık düzeylerinde farklılıklar gösterebildiğini ortaya koymakta ve bu durumun, öğretim ortamlarının bireysel farklılıklara duyarlı biçimde yapılandırılması gerektiğiyle ilişkilidir. Araştırma sonuçları çerçevesinde, öğrenci merkezli ve farklı öğrenme stillerini destekleyen öğretim stratejilerinin geliştirilmesinin yaratıcılığı destekleyici bir unsur olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between the learning styles and creativity areas of secondary school students. The study employed a quantitative research method and employed a relational screening model. The study sample consisted of 750 secondary school students studying in the Gölbaşı district of Adıyaman province during the 2024–2025 academic year. The collected data were analyzed using the SPSS software, and in addition to descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, nonparametric tests such as Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U, as well as Pearson correlation analyses were conducted. The analyses revealed statistically significant relationships between students' learning styles and academic, artistic, scientific/mechanical, and performance-based creativity. The study determined that demographic variables such as gender, school type, grade level, and parental education level lead to certain differences in learning styles and creativity levels. The findings reveal that students' creativity levels may vary depending on their individual learning styles, and this suggests that learning environments should be structured to be sensitive to individual differences. The research suggests that developing student-centered teaching strategies that support diverse learning styles can be a key factor in supporting creativity.