Alçak frekanslı elektromagnetik alanların ekranlanması
Shielding of low frequency electromagnetic fields
  1. Tez No: 98449
  2. Yazar: MELİH PANCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN KALENDERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ALÇAK FREKANSLI ELEKTROMAGNETIK ALANLARIN EKRANLANMASI ÖZET Bu tez çalışmasında elektromagnetik uyumluluk çalışma alanının ana alt konularından olan elektromagnetik ekranlama konusu incelenmiştir. Ekranlama teknikleri tanıtılmadan önce elektromagnetik uyumluluk ve elektromagnetik girişim kaynakları ana başlıklar altmda tanıtılmıştır. Bu çalışmada devre yaklaşım yöntemi hakkında kısaca bilgi verildikten sonra ekranlama üzerine çalışmalar dalga yaklaşım yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmada değişik elektriksel iletkenlik, magnetik geçirgenlik özelliklerine sahip malzemelerin, değişik ekran yapılarında frekansa bağlı ekranlama verimi tabloları ve grafikleri çıkarılmış ve daha sonra bilgisayar monitörü üzerinde ekranlama verimi deneyleri yapılmıştır. Değişik malzemelerin frekansla değişen ekranlama verimi grafikleri bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Malzemelerin frekansla değişen ekranlama verimi tabloları ve grafikleri düzlem alan (uzak alan), elektrik ve magnetik alan için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Bu çalışmalar sırasında magnetik geçirgenliğinin sabit olduğu (ur = 1) iletken malzemelerin alçak frekans magnetik alanların ekranlanmasında pek etkinlik sağlayamadığı görülmüştür. Magnetik geçirgenliği yüksek olan ferromagnetik malzemeler ile yapılan çalışmalarda, bu malzemelerin alçak frekans magnetik alanın ekranlamasında daha yüksek ekranlama verimi sağladıkları gözlenmiştir, özellikle de Mumetal gibi magnetik geçirgenliği çok yüksek malzemeler ile alçak frekans magnetik alan ekranlama verimi artırılmıştır. Yapılan incelemeler şurasında Baku* levha ile bitiştirilmiş Mumetal levhanın tek Mumetal levhaya göre daha fazla alçak frekans magnetik alan ekranlama verimi vermiştir. Bir adım daha ileri gidildiğinde arasında boşluk olan Balar ve Mumetal levhaların alçak frekans magnetik alan ekranlama verimini bundan önceki durumlara göre önemli derecede arttırdığı görülmüştür. Yapılan deneyler esnasında, topraklanmış ekranın topraklanmamış ekrana göre çok daha yüksek elektrik alan ekranlama verimi sağladığı görülmüştür. Ekranın topraklanmamasının veya topraklanmasımn magnetik alanın ekranlama verimi üzerinde herhangi bir tesiri yoktur. Sonuç olarak diyebiliriz ki, elektromagnetik girişimi önlemek için kullanılan ekranın seçimi bir çok kritere bağlıdır. Gelen alanın cinsine, maruz kalacağı frekansa, ekran yapısına, ekran malzemesi olarak kullanılan malzemenin elektriksel iletkenlik ve magnetik geçirgenlik özelliklerine, ekran-kaynak arası uzaklığa, ekran malzemesinin fiyatına bağlıdır. XIX
Özet (Çeviri)
SHIELDING OF LOW FREQUENCY ELECTROMAGNETIC FIELDS SUMMARY In this thesis, electromagnetic shielding has been investigated which is sub-unit of electromagnetic compatibility, necessary for the operation without electromagnetic interferences. Before the description of the shielding methods, electromagnetic compatibility and electromagnetic interference sources has been represented in main titles. Shielding effectiveness is defined as the rate of incident field to transmitted field. It is also known as total loss. Reflection loss, absorption loss and re-reflection loss are the components of the shielding effectiveness and shielding effectiveness is sum of the these components. In this thesis, using materials with various electrical conductivity, magnetic permeability at various shielding construction for different field type, shielding effectiveness tables and graphics depending on the frequency have been developed. Then various tests have been also done for the computer monitor for the shielding effectiveness. During the studies, it has been seen that conductive materials with constant magnetic permeability (u, = 1) has no good effect on the low frequency magnetic field shielding. The studies with ferromagnetic materials which has high magnetic permeability showed that with ferromagnetic materials we can reach more affection shielding effectiveness. Specially, Mumetal which has high magnetic permeability, The low frequency magnetic field shielding effectiveness has been increased incredibly. It has been seen that laminated Mumetal plate with Copper plate has given higher value for the lower frequency magnetic field shielding effectiveness to single layer of Mumetal. Further more double shielded copper and mumetal plates with has space between them has considerable increase in low frequency magnetic field shielding effectiveness than the mentioned before. For example; for the Mumetal shield with 1 mm thickness at 100 Hz frequency, low frequency magnetic field shielding effectiveness is 36,59 dB; for the laminated Mumetal plate with 1 mm thickness and Copper plate with 1 mm thickness at 100 Hz, low frequency magnetic field shielding effectiveness is 92,64 dB; for double shield with space within containing Copper plate with 1 mm thickness and Mumetal plate with 1 mm thickness, shielding effectiveness is 383,50 dB. The tests have been showed that grounded shield has been developed higher electric field shielding effectiveness then ungrounded shields. Grounding or ungrounding shields have been shown no effect on magnetic field shielding effectiveness. As a result, one may say that, the selection of the shield depends on the many criterions. These are the types of the field, field frequency, shield construction, electrical conductivity and magnetic permeability properties of materials used as shielding material, shield-source distance, the cost of the shield. XX