Sahne aydınlatmasının elemanları ve bir uygulama projesi
Stage lighting's elements and an application project
- Tez No: 98448
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERMİN ONAYGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Bu çalışmanın hazırlanış amacı, yeterli teknik bilgiye sahip kişilere sahne aydınlatması üzerine genel bir bilgi vermek ve Türkiye'de bu konuda görülen eksikleri tespit ederek, bu konulara dünya standartlarına uygun çözüm yollan önermektir. Çalışma sürdürülürken, sahne aydınlatmasında estetik unsurların en az mühendislik uygulaması kadar önemli olduğu göz önüne alınmış, teknik bilgiler sahne üzerinde duygu ve anlam bütünlüğünü sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Birinci bölümde, konuya giriş yapılarak, çalışmanın hazırlanma amacı açıklanmıştır. İkinci bölüm olan sahne aydınlatmasının konulannda, sahne aydınlatmasının tanımı yapılmış, sahne aydınlatmasında aydınlatma kriterleri olan ışığın yoğunluğu, rengi, dağılımı ve hareketinin önemi ve bu kriterler sağlandığında doğru bir sahne aydınlatmasının yerine getirmesi gereken işlevler olan seçici görünürlük, boyut kazandırma, kompozisyon, atmosfer yaratma ve stil, sahne aydınlatmasının konuları başlığı altında incelenmiştir. Üçüncü bölüm olan ışık kaynaklannda, sahne aydınlatmasında kullanılan ışık kaynaklan tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm olan armatürlerde, sahne aydınlatmasında kullanılan ışık kaynaklannı uygun hale getirmek için kullanılan armatürler, teknik özellikleriyle birlikte açıklanmıştır. Beşinci bölüm olan renkte, sahne aydınlatmasında sahnedeki duygu ve atmosferi belirlemede önemli bir unsur olan renk konusu, rengin tanımı, kullanım yöntemleri, renk filtreleri ve renk seçimiyle birlikte ele alınmıştır. Altıncı bölüm olan aydınlatma yöntemlerinde, çok amaçlı bir sahne üzerinde gerçekleştirilebilecek prodüksiyon tiplerinde izlenmesi gereken aydınlatma yöntemleri tanıtılmış ve ışık tasarımında izlenmesi gereken adımlar maddeler halinde verilmiştir. xmYedinci bölüm olan armatürlerin konumlarında, bir önceki bölümde anlatılan aydınlatma yöntemleri gözönünde bulundurularak, armatürlerin oturma salonu ve sahne üzerinde yerleştirilmesi gereken doğru konumları anlatılmıştır. Sekizinci bölüm olan askı düzenlerinde, armatürlerin doğru konumlarına rahat hızlı ve güvenli bir şekilde asılabilmeleri için kullanılan askı düzenleri incelenmiştir. Dokuzuncu bölüm olan kontrol olanaklarında, sahne aydınlatmasının belirli bir düzen içinde akmasını sağlayan kontrol olanakları, loşlaştırıcılar ve ışık kontrol masaları tanıtılarak ele alınmıştır. Onuncu bölüm olan hareketli ışıklarda, sahne aydınlatmasında yeni teknolojilere yerverilmiş, sahnede dinamizm yaratan hareketli ışıklar, mekanik renk değiştiriciler ile birlikte anlatılmıştır. Onbirinci bölüm olan projeksiyon ve efektlerde, sahnede duygu ve atmosfer yaratımında yardımcı unsurlar olan projeksiyon teknikleri ve özel efektler tanıtılmıştır. Onikinci bölümde, bu bölüme kadar anlatılmış bilgiler ışığında, İstanbul' da inşa edilen yeni bir konser salonu için bir sahne aydınlatması uygulama projesi gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan sonuç ve önerilerde, sahne aydınlatması konusunda Türkiye'de görülen eksikliklere, dünyadaki uygulamalarla karşılaştırmalar yapılarak dikkat çekilerek, daha önceki bölümlerde incelenmiş olan bilgiler ışığında çözüm yollan önerilmeye çalışılmıştır. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is prepared to give a general knowledge on stage lighting to those who have sufficient technical information and to detect and suggest solutions that are suitable to world standards to the problems observed in Turkey on the topic. During the researches, the importance of esthetics as well as engineering applications is taken into consideration and technical information is used to create emotion and meaning totality on stage. In section one, the aim of the project is explained. In section two, namely the topics of stage lighting, stage lighting is defined and the significance of illumination criteria, that are intensity, color, distribution and movement of light, in stage lighting and at the point where these criteria are applied, the functions of a proper stage lighting, that are selective visibility, sculpturing, composition, creating atmosphere and style are explained. In section three, namely the light sources, light sources used in stage lighting applications are introduced. In section four, namely the luminaries, luminaries used to improve light sources in stage lighting are explained with their technical parameters. In section five, namely the color, one of the main design challenges to create atmosphere and emotion on stage, color, is explained with definition of color, its usage, color filters and color choice. In section six, namely lighting methods, lighting methods for productions on a multi purpose stage are introduced and steps in lighting design are given. In section seven, namely lighting positions, depending on the lighting methods given in previous section, on-stage and auditorium lighting positions of luminaries are introduced. XVIn section eight, namely lighting suspension systems, lighting suspension systems used to rig the luminaries in their correct positions safely and quickly are explained. In section ten, namely control possibilities, control possibilities to maintain proper flow on stage are examined with dimmers and control tables. In section ten, namely moving lights, new technologies in stage lighting are given and moving lights creating dinamic effects on stage are explained, together with mechanized color scrollers. In section eleven, namely projection and effects, projection techniques and special effects that support emotion and atmosphere creation on stage are introduced. In section twelve, in the guidance of above sections, a stage lighting application project for a new concert hall in Istanbul is constituted. In the last section of the thesis, attention is called to the problems in Turkey on stage lighting with comparison to worldwide applications taking into consideration the examinations explained in the above sections. XVI