Elektrik enerji sistemlerinde güç kalitesi ve çimento sanayi örneği
Power quality in electrical energy systems and cement industries sample
  1. Tez No: 98451
  2. Yazar: TEVHİT CEM KAYPMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Elektrik enerjisi üretimini ve dağıtımını yapan kurumlar ve tüketiciler için elektrik güç kalitesi giderek artan bir öneme sahiptir. 1980' li yılların sonlarına doğru güç kalitesi terimi endüstrinin odaklandığı bir anahtar kelime olmuştur. Çimento, demir-çelik sektöründen sonra en çok enerji tüketen prosestir. Bu proseste enerji maliyetlerinin yansım elektrik enerjisi oluşturmaktadır. İki üretim hattına sahip bir çimento fabrikası yaklaşık olarak ayda 10 MWh enerji tüketir. Bu nedenle bu sektör için enerji tasarrufuna yönelik çalışmalar çok önemlidir. İki yıl boyunca beş ayrı fabrikanın transformatör ve motorlarının harmonik analizi yapılmıştır ve çalışmada kullanılan ölçümler elde edilmiştir. Tezde güç kalitesi problemleri açıklanmış, özellikle harmonikler ve filtreleme metotları daha ayrıntılı incelenmiş, ayrıca teorik ve pratik filtreleme çalışmaları araştırılmıştır. Harmonik ölçüm teknikleri ile birlikte iki adet harmonik analizörü tanıtılmış, cihazlara ait özellikler ve bağlantı şekilleri gösterilmiştir. Çalışmada bir güç transformatöründeki bozulma miktarını azaltmak için sabit ayarlı bir filtre beşinci harmoniği bastırmak üzere tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Both electric utilities and end users of electrical power are becoming increasingly concerned about the quality of electrical power. The term power quality has become one of the most prolific buzzwords in power industry since the late 1980s. Cement plants are the energy consuming processes after the steel manufactory. Electrical energy is approximately half of the energy costs for the plant. A cement factory with two-production field consumes approximately 10 MWh in one month. Therefore energy saves studies for these plants have high importance. Harmonic Analysis for transformers and motors are realised in five different cement factories in two years; which measurements used in this study are realised in these energy audits. Power quality classifications are determined and especially the harmonics and filtering methods are studied. Also some filtering practices are given, both theoretical and practical stuations are explained. Harmonic measurement techniques and two harmonic analysers were introduced with their capabilities and connections. Harmonic effects in electrical components are examined. Also in order to minimise distortions in a power transformer, a single tuned filter is designed to reduce fifth harmonic.