Lepton spesifik iki higgs dublet modellerde hafif higgs bozonları ve iki-foton bozunumları
Light higgs bosons in lepton specific two higgs doublet model and their di-photon decays
- Tez No: 984519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SALİH ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
ATLAS ve CMS deneylerinde foton çifti (γγ) ve ττ lepton çifti olaylarında yapılan analizlerde beklenene göre fazlalıklar olduğu gözlemlenmiştir. Standart Model bu fazlalıkları açıklayamamaktadır. Dolayısıyla Standart Model Ötesi modeller için bu fazlalıklar önem arz etmektedir. Bu tezde Lepton Spesifik İki Higgs Dubletli Model'de hafif kütleli (93-97 GeV) Higgs bozonlarının deneylerle tutarlı bir şekilde foton çiftine ve ττ lepton çiftine bozunduğu süreçleri inceledik. Yaptığımız analizler sonucunda foton çifti fazlalığının Lepton Spesifik İki Higgs Dubletli Model'de sadece h_1 CP-çift Higgs bozonu aracılığıyla tutarlı olarak açıklanabileceği, CP-tek Higgs bozonundan gelen yüksek tesir kesitli foton çifti olaylarının deneylerle tutarlı olmadığı gözlemlendi. Ancak CP-tek Higgs bozonunun da Lepton Spesifik İki Higgs Dubletli Model içerisinde ττ lepton çifti fazlalığını açıklayabileceği yapılan analizlerde görüldü. Ayrıca Lepton Spesifik İki Higgs Dubletli Model için foton çifti ve ττ lepton çifti fazlalıklarının aynı anda açıklayabilen çözümlerin de mümkün olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In the analyses performed by the ATLAS and CMS Collaborations, it was observed that there are excesses compared to the expected ones in the photon-pair (γγ) and ττ lepton-pair events. The Standard Model cannot fit these excesses with in its partical content. Therefore, these excesses are of important for models beyond the Standard Model. In this thesis, we explore the processes in which the light Higgs bosons (93-97 GeV) decay into γγ pair and ττ pair in the Lepton Specific Two Higgs Doublet Model. Confronting with the latest experimental result it is observed that the γγ pair excess can be consistently fit only by the CP-even Higgs boson (h_1) in the Lepton Specific Two Higgs Doublet Model framework, while the high cross-section γγ decays of CP-odd Higgs boson (A) cannot be realized consistent with the experiments. However, it is seen in our analyses that the CP-odd Higgs boson can be accounted for ττ pair excess. Indeed, we identify some solutions which can simultaneously fit γγ and ττ excesses together.