Economic and political dimensions of China's relations with Sub-Saharan Africa: The Zambian case
Çin'in Sahra Altı Afrika ile ilişkilerinin ekonomik ve siyasal boyutları: Zambiya örneği
  1. Tez No: 984528
  2. Yazar: NİSA NEHİR ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH TAYFUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Çin'in Sahra Altı Afrika ile ilişkilerini incelemekte ve örnek ülke olarak Zambiya'yı ele almaktadır. Çalışma, Zambiya'nın Çin ile ekonomik ilişkilerinin tarihsel kökenini ve bugünkü yapısını değerlendirerek, bakıra dayalı ekonomik bağımlılığın, borç krizlerinin ve kalkınma ihtiyacının bu ilişkileri bağımsızlıktan günümüze nasıl şekillendirdiğini analiz etmektedir. Çin'in yatırımları, kredileri ve altyapı projeleri incelenerek, bunların Zambiya'nın ekonomik büyümesi ve borç sürdürülebilirliği üzerindeki etkileri ortaya konulmaktadır. Bulgular, Çin'in altyapı ve yatırım desteğiyle vazgeçilmez bir ortak haline geldiğini, ancak Zambiya'nın sınırlı sanayi yapısı ve zayıf mali yönetiminin uzun vadeli istikrarı engellediğini göstermektedir. Sonuç olarak, Zambiya-Çin ilişkisi, kalkınma fırsatları kadar Afrika'nın değişen küresel konumunda ortaya çıkan yeni bağımlılık risklerini de yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes China's relations with Sub-Saharan Africa and examines Zambia as a case study to understand the dynamics of this engagement. It explores the historical background and current structure of Zambia's economic relations with China, tracing how Zambia's dependence on copper, its debt crises, and its need for development have shaped its interaction with China from independence to the present. The study investigates Chinese investments, loans, and infrastructure projects and evaluates their effects on Zambia's economic growth and debt sustainability. It argues that while China has become an indispensable partner by financing key sectors and supporting infrastructure, Zambia's limited industrial base and weak fiscal management prevent it from achieving long-term financial stability. The research concludes that the Zambia-China partnership reflects both opportunities for development and the risks of new dependency within Africa's changing global position.