Hemşirelerde çok boyutlu seslilik davranışları ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Application and development of the multidimensional voice behaviors scale in nurses
  1. Tez No: 984541
  2. Yazar: BAHAR KULEYİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerde çok boyutlu seslilik davranışları ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar tarafından üç bölümden (Hemşirelerin seslilik davranışı gösterdiği konular-HSDKÖ, seslilik davranışını gösterme yöntemleri-HSDYÖ ve seslilik davranışı sonrası karşılaşılan olumsuz sonuçlar-HSDSÖ) oluşan bir madde havuzu hazırlanarak 13 uzmanın görüşüne sunulmuş ve 79 hemşire ile pilot uygulama yapılmıştır. Kapsam geçerlik oranlarının 0,69 ile 1,00 arasında; kapsam geçerlik indekslerinin ise 0,89 ile 0,96 arasında olduğu belirlenmiştir. Taslak ölçeğin açıklayıcı faktör analizi (AFA) verileri bir kamu, iki üniversite ve iki özel hastanede çalışan 458 hemşireden yüz yüze; doğrulayıcı faktör analizi (DFA) verileri ise çevrimiçi ortamda ulaşılabilen 432 hemşireden elde edilmiştir. Yapılan tüm analizler sonucunda ölçeğin madde toplam puan korelasyon değerlerinin 0,30'un üzerinde olduğu; HSDKÖ'nün 30 madde ve beş alt boyuttan, HSDYÖ'nün 12 madde ve üç alt boyuttan, HSDSÖ'nün ise 10 madde ve tek boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Ayrıca ölçek maddelerinin faktör yüklerinin 0,30'un üzerinde olduğu, uyum iyiliği indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğu; Cronbach alfa katsayılarının da toplamda 0,84 ile 0,96 arasında olduğu saptanmıştır. Test-tekrar test analizi sonuçlarının istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p<0,05) ve ölçeklerin ayırt edicilik özelliğinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Son olarak da ölçeklerin alt boyutları arasında pozitif yönlü ilişkiler olduğu ve hemşirelerin ölçek toplam puan ortalamaları X=1,99±0,91 ile X=3,47±0,73 arasında bulunmuştur. Sonuç olarak, geliştirilen Hemşirelerde Çok Boyutlu Seslilik Davranışları Ölçeği'nin hemşirelerin seslilik davranışlarını ölçmede geçerli ve güvenilir bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a methodological and descriptive design to apply and develop a multidimensional voice behaviors scale in nurses. A pool of items consisting of three sections; nurses' voice behaviors topics scale (NVBTS), nurses' voice behaviors methods scale (NVBMS) and nurses' voice behaviors negative outcomes scale (NVBOS) was created by the researchers. The draft was reviewed by 13 experts and piloted with 79 nurses. The content validity ratios ranged between 0,69 and 1,00, while the content validity indices ranged between 0,89 and 0,96. Data for the exploratory factor analysis (EFA) were collected through face-to-face administration from 458 nurses working in one public, two university, and two private hospitals; data for the confirmatory factor analysis (CFA) were obtained from 432 nurses reached online. All analyses indicated that the item–total score correlations were above 0,30. The NVBTS consisted of 30 items and five subdimensions, the NVBMS of 12 items and three subdimensions, and the NVBOS of 10 items and one dimension. The factor loadings of the items were above 0,30, and the fit indices were within acceptable limits. Cronbach's alpha coefficients ranged from 0,84 to 0,96, indicating high internal consistency. Test–retest analysis results were statistically significant (p>0,05), and the scales demonstrated good discriminant validity. Additionally, positive correlations were found among the subdimensions of the scales, and the mean total scores of nurses ranged between X=1,99±0,91 and X=3,47±0,73. In conclusion, the developed Multidimensional Voice Behaviors Scale in Nurses was found to be a valid and reliable tool for measuring nurses' voice behaviors.