Waldorf okullarında manevi eğitim: Öğretmen görüşleri çerçevesinde bir inceleme
Spiritual education in Waldorf schools: An examination through teacher perspectives
- Tez No: 984545
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Din, Philosophy, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Waldorf eğitimi kapsamında öğretmenlik eğitimi almış ve fiilen Waldorf okullarında eğitim veren öğretmenlerin maneviyat algısını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik (olgubilim) desen kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanması amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiş ve elde edilen bulgular fenomenolojik yaklaşım çerçevesinde literatür ile ilişkilendirilmiştir. Çalışma, Eğitim Sanatı Dostları Derneği bünyesinde yurt içi ve yurt dışında Waldorf erken çocukluk eğitimi alanında eğitimlerini tamamlamış ve Waldorf unvanı veya ilhamı ile farklı kurumlarda görev yapan altı öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Waldorf pedagojisi çerçevesinde manevi eğitimin, çocukların içsel gelişim süreçleri ve kazanımları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre eğitimciler, çocukların eğitim sürecinde bireysel özellikleri ile sosyo-ekolojik faktörleri dikkate alarak Waldorf eğitiminin çocukların manevi gelişimini desteklemesi ve bu gelişim sürecinin bütüncül bir yapı içerisinde tamamlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Öğretmenler farklı yöntem ve yaklaşımlar kullanarak menevi gelişimi, içsel gelişim çerçevesinde yorumlamış ve folklorik bazı örnekler üzerinden maneviyatı açıklamışlardır. Sonuç olarak öğretmenler, manevi gelişimi dini gelişimden farklı olarak yorumlamış, maneviyatı seküler bir temel üzerinden anlamlandırmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perception of spirituality among teachers who have received teacher training within the Waldorf education framework and who are actively teaching in Waldorf schools. The study employs a phenomenological design from qualitative research methods. A semi-structured interview form was developed to collect qualitative data, and the findings obtained were related to the literature within the framework of the phenomenological approach. The study was conducted with six teachers who completed their education in Waldorf early childhood education in Turkey and abroad within the Friends of the Art of Education Association (Eğitim Sanatı Dostları Derneği) and who work in different institutions with Waldorf titles or inspiration. The study examined the effects of spiritual education within the framework of Waldorf pedagogy on children's internal development processes and gains. According to the research findings, educators stated that Waldorf education should support children's spiritual development by taking into account their individual characteristics and socioecological factors during the education process, and that this development process should be completed within a holistic structure. Teachers interpreted spiritual development within the framework of inner development using different methods and approaches and explained spirituality through some folkloric examples. Consequently, teachers interpreted spiritual development differently from religious development and understood spirituality on a secular basis.