Çocuk yoğun bakımda kan kültürü üremesi olan hastaların prognostik nütrisyonel indekslerinin klinik değeri
Clinical value of prognostic nutritional indices in patients with blood culture growth in pediatric intensive care
  1. Tez No: 984569
  2. Yazar: BENSU ZADEOĞLU KRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜLER KAZANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sepsis, dünya genelinde yüksek morbidite ve mortaliteye neden olan, yaşamı tehdit eden bir klinik sendromdur. Prognozu iyileştirebilmek için erken tanı ve doğru risk değerlendirmesi esastır. Bu çalışmanın amacı, serum albümin düzeyi ile lenfosit sayısına dayanan bir belirteç olan Prognostik Nütrisyonel İndeks'in (PNİ), kan kültüründe üreme saptanan pediatrik sepsis ve septik şok olgularında mortalite, morbidite ve organ disfonksiyonunu öngörmedeki klinik etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Şehir Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde (ÇYBÜ) Mart 2023 ile Mart 2025 tarihleri arasında sepsis tanısıyla izlenen ve kan kültüründe üreme saptanan 130 hastanın verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hastalar başvuru anındaki PNİ değerlerine göre PNİ değeri ≤40 olan yüksek risk grubundaki hastalar ile PNİ >40 olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar; mortalite, septik şok gelişimi, inotrop gereksinimi gibi klinik sonuçlar, demografik verileri, organ disfonksiyonu skorları ile laktat, albümin, laktat dehidrogenaz (LDH), prokalsitonin (PCT) ve C-reaktif protein (CRP) gibi biyokimyasal parametreler açısından karşılaştırılmıştır. PNİ ve diğer biyobelirteçlerin septik şok ve entübasyon ihtiyacını öngörme gücü değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen PNİ ≤40 grubunda septik şok oranı %62,5 olup, bu oran PNİ >40 grubuna göre anlamlı derecede yüksektir (p<0.001). Mortalite ile sonuçlanan tüm hastaların PNİ ≤40 grubunda yer aldığı belirlenmiş ve bu grupta mortalite oranı %33,3 olarak tespit edilmiştir(p<0.001). PNİ ≤40 grubunun medyan Phoenix Sepsis Skoru 8 olup, bu değer PNİ >40 grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksektir (p<0.001). Düşük PNİ değeri, artmış mekanik ventilasyon (MV) ihtiyacı ve inotropik ajan kullanım gereksinimi ile de ilişkili bulunmuştur. PNİ ≤40 grubunda laktat düzeyi (2,35 mmol/L) yüksek saptanmıştır. Karaciğer hasarını yansıtan LDH ve GGT düzeylerinin de PNİ ≤40 grubunda yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca PNİ ≤40 grubunda, dissemine intravasküler koagülasyonu (DIC) gösteren D-dimer ve INR değerleri ile CRP ve PCT düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. PNİ'nin temel bileşeni olan albümin düzeyleri ise PNİ ≤40 grubunda düşük bulunmuştur. Alıcı İşletim Karakteristiği (ROC) analizinde PNİ'nin septik şok (0.956 AUC değeri) ve entübasyon ihtiyacını (0.769 AUC değeri) öngörmede PNİ'nin diğer biyobelirteçlere göre daha üstün bir öngörü gücü olduğu saptanmıştır. Sonuç: PNİ, kolay erişilebilir laboratuvar parametrelerine dayanarak organ disfonksiyonu, septik şok ve mortalite riskini erken dönemde öngörebilmektedir. PNİ ≤40 eşik değerinin kullanılması, kültür pozitif pediatrik sepsis olgularında immün rezervin ve beslenme durumunun kritik düzeyde tükendiğini yansıtmaktadır. Bu bulgular, PNİ'nin çocuk yoğun bakım ünitelerinde erken prognostik karar destek amacıyla kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sepsis is a life-threatening clinical syndrome that causes high morbidity and mortality worldwide. Early diagnosis and accurate risk assessment are essential to improve prognosis. The aim of this study was to evaluate the clinical effectiveness of the Prognostic Nutritional Index (PNI), a marker based on serum albumin and lymphocyte count, in predicting mortality, morbidity, and organ dysfunction in pediatric sepsis and septic shock cases with positive blood cultures. Materials and Methods: This retrospective study was conducted using data from 130 patients diagnosed with sepsis and positive blood cultures who were followed in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Bursa City Hospital, University of Health Sciences, between March 2023 and March 2025. Patients were divided into two groups based on their PNI values at presentation: high-risk patients with PNI ≤40 and PNI >40. The groups were compared in terms of clinical outcomes such as mortality, development of septic shock, inotrope requirements, demographic data, organ dysfunction scores, and biochemical parameters such as lactate, albumin, lactate dehydrogenase (LDH), procalcitonin (PCT), and C-reactive protein (CRP). The predictive power of PNI and other biomarkers for septic shock and the need for intubation was evaluated. Results: In the PNI ≤40 group included in our study, the septic shock rate was 62.5%, which was significantly higher than in the PNI >40 group (p<0.001). All patients who died were in the PNI ≤40 group, and the mortality rate in this group was 33.3% (p<0.001). The median Phoenix Sepsis Score in the PNI ≤40 group was 8, which was statistically significantly higher than in the PNI >40 group (p<0.001). A low PNI value was also associated with an increased need for mechanical ventilation (MV) and the use of inotropic agents. Lactate levels (2.35 mmol/L) were found to be higher in the PNI ≤40 group. LDH and GGT levels, which reflect liver damage, were also found to be higher in the PNI ≤40 group. Additionally, D-dimer and INR values, indicating disseminated intravascular coagulation (DIC), as well as CRP and PCT levels, were found to be elevated in the PNI ≤40 group. Albumin levels, the main component of PNI, were found to be low in the PNI ≤40 group. Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis revealed that PNI had superior predictive power compared to other biomarkers in predicting septic shock (0.956 AUC) and the need for intubation (0.769 AUC). Conclusion: PNI can predict early organ dysfunction, septic shock, and mortality risk based on readily available laboratory parameters. Using a PNI threshold of ≤40 reflects critical depletion of immune reserve and nutritional status in culture-positive pediatric sepsis cases. These findings suggest that PNI can be used for early prognostic decision support in pediatric intensive care units.