Sıçanlarda insizyonel yara modelinde düşük frekanslı elektrik stimülasyonu'nun yara iyileşmesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of low-frequency electrical stimulation on wound healing in an incision wound model in rats
- Tez No: 984581
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA YAVA, DOÇ. DR. TURAN YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Yara iyileşme süreci oldukça komplike bir süreç olup, uygun tedavi ve bakım prosedürleri uygulanarak yaranın hızlı bir iyileşmesi istenmektedir. Günümüzde özellikle cerrahi operasyon amaçlı oluşturulan insizyonel yaraların iyileştirilmesi için farmakolojik tedavi ile birlikte non-farmakolojik tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Bu non-farmakolojik tedavi yöntemlerinden biri de elektriksel uyarımlarla yara bölgesinde bir dizi reaksiyon oluşturarak yaranın hem komplikasyonsuz hem de hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan düşük frekanslı elektrik stimülasyonudur. Bu çalışmada insizyonel yara modelinde düşük frekanslı elektrik stimülasyonunun farklı frekanslarının (10Hz, 20Hz ve 30Hz) yara iyileşmesindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma kapsamında 150-200 gr ağırlığında toplam 40 adet erkek Wistar albino cinsi sıçan (Rattus norvegicus) kullanıldı. Sıçanlar 8'erli gruplar halinde randomize olarak Kontrol grubu, Povidon İyot grubu, ES-10 grubu, ES-20 grubu ve ES-30 grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki sıçanların dorsal skapular bölgesinden 3 cm uzunluğunda tam kat yara modeli oluşturulduktan sonra sütüre edildi. Kontrol grubundaki sıçanların yara bölgesine hiçbir müdahalede bulunulmadı. Povidon iyot grubuna günlük olarak yara bölgesine Povidon iyot ile müdahalede bulunuldu. Ayrıca ES-10, ES-20 ve ES-30 gruplarına 1. gün kesi atılıp sütüre edildikten 3 saat sonra, diğer günlerde aynı gün ve ve saatte olmak üzere 5 gün boyunca ES cihazı ile uygulama yapıldı. Yara takibi yapmak amacıyla günlük fotoğraflama yöntemi ile kullanıldı. Altıncı gün tüm gruplardaki sıçanlar sakrifiye edildi. Tüm sıçanlardan intrakardiyak kan ve yara bölgesi doku örnekleri alınarak histopatolojik ve biyokimyasal analizler yapıldı. Hücresel düzeyde, fibroblast yoğunluğu, reepitelizasyon ve vaskülarizasyon parametrelerinde anlamlı bir farklılık görülmezken inflamasyon açısından ES-20 ve ES-30 uygulanan gruplarda anlamlı farklılıklar olduğu görüldü. Ayrıca Oksidatif stres biyobelirteçlerinden malondialdehyde ve katalaz parametreleri açısından ES uygulanmasının tüm frekanslarının (ES-10, ES-20 ve ES-30) kontrol grubu ve povidon iyod grubu ile kaşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar görülürken; Advanced Oxidation Protein Products parametresi bakımından farklılık olmadığı görüldü. Eliza testlerinden TNF-α, Fibulin- 1 ve Fibulin-3 parametreleri incelendiğinde ES uygulanmasının tüm frekanslarının (ES-10, ES-20 ve ES-30) ile kontrol grubu ve povidon iyod grubu kaşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar olduğu görüldü. Kan serum örneklerinden trombosit, nötrofil, total protein ve albumin değerleri kontrol ve povidon iyot grupları ile karşılaştırıldığunda ES gruplarında (ES-10, ES-20 ve ES-30) anlamlı farklılık görülürken; eritrosit, lökosit, histamin ve CRP değerleri açısından anlamlı farklılık olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak insizyonel yaralarda ES uygulamasının inflamasyonu ve oksadatif stresi azaltabileceği dolayısıyla yara iyileşme sürecini de hızlandırabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The wound healing process is highly complex, and rapid healing is desired through the application of appropriate treatment and care procedures. Today, in addition to pharmacological treatments, several non-pharmacological methods are also used to promote the healing of incisional wounds, particularly those created during surgical operations. One of these non-pharmacological methods is low-frequency electrical stimulation, which facilitates rapid and complication-free healing by inducing a series of reactions in the wound area. This study aimed to investigate the effects of different low-frequency electrical stimulation levels (10 Hz, 20 Hz, and 30 Hz) on wound healing in an incisional wound model. A total of 40 male Wistar albino rats (Rattus norvegicus), weighing 150–200 g, were used in the study. The rats were randomly divided into five groups of eight: Control group, Povidone-Iodine group, ES-10 group, ES-20 group, and ES-30 group. After creating a 3 cm full-thickness incision on the dorsal scapular region of all rats and suturing it, no intervention was performed in the Control group. The Povidone-Iodine group received daily povidone-iodine application on the wound area. For the ES-10, ES-20, and ES-30 groups, electrical stimulation was applied using an ES device starting 3 hours after incision and suturing on day 1, and at the same time daily for 5 consecutive days. Wound monitoring was performed using daily photography. On day 6, all rats were sacrificed. Intracardiac blood and wound tissue samples were collected for histopathological and biochemical analyses. At the cellular level, no significant differences were observed in fibroblast density, re-epithelialization, or vascularization, whereas significant differences were found in inflammation, particularly in the ES-20 and ES-30 groups. Regarding oxidative stress biomarkers, significant differences were found in malondialdehyde (MDA) and catalase (CAT) parameters when comparing all ES frequencies (ES-10, ES-20, ES-30) with the Control and Povidone-Iodine groups, while no significant differences were observed for Advanced Oxidation Protein Products (AOPP). ELISA test results showed significant differences in TNF-α, Fibulin-1, and Fibulin-3 levels in all ES-applied groups compared with the Control and Povidone-Iodine groups. Blood serum analysis revealed significant differences in platelet, neutrophil, total protein, and albumin levels between ES groups and both comparison groups, whereas erythrocyte, leukocyte, histamine and CRP levels showed no significant differences. In conclusion, based on histopathological and biochemical findings, low-frequency electrical stimulation in incisional wounds may reduce inflammation and oxidative stress, thereby accelerating the wound healing process.