Isparta bölgesindeki Türk dönemi yapılarında devşirme malzeme
Spolia in Turkish period buildings in Isparta region
- Tez No: 984590
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKBEN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Antik Dönemden Osmanlıya kadar geçen süreçte inşa edilen yapılarda Devşirme malzeme kullanımı söz konusudur. Türk dönemi yapıları inşa edilirken“devşirme”olarak adlandırılan ikincil kullanım diyebileceğimiz, kendinden önceki uygarlığa ait mimari parçaları yapı içerisinde benzer ya da farklı işlevde kullanılmıştır. Yüksek lisans tezinin konusu olan“Isparta Bölgesindeki Türk Dönemi Yapılarında Devşirme Malzeme”kapsamında Isparta ili incelenmiştir. Isparta, tarihi boyunca birçok medeniyetin etkisi altına girmiş ve zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktır. Antik dönemden günümüze kadar uzanan bu tarihi süreçte devşirme malzeme kullanımı diğer dönemlerde olduğu gibi Türk döneminde de önemini korumuştur. Isparta'da Anadolu Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı döneminde de mimari çalışmalar devam etmiş, yapı ve imar çalışmaları tarihsel süreçte önemini korumuştur. Türk dönemlerinde inşa edilmiş yapıların bir kısmı günümüzde halen ayaktadır. Isparta ve çevresinde inşa edilen medrese, cami, hamam, çeşme gibi mimari yapılarda devşirme malzeme kullanımına sıkça rastlanmaktadır. Bölge incelendiğinde bugüne kadar yapılan birçok eserde antik ve eski dönemlere ait malzemelerin yapılan eserlerde inşa malzemesi olarak kullanıldığı görülmektedir. Bunun en önemli göstergesi olan devşirme malzemenin yeni yapıların inşası esnasında yapı ile bütünleşerek yeniden kullanımı olmuştur. Devşirme malzeme olarak kullanılmış olan yazıt, mezar steli, büst, silme, sütun ve sütun başlığı, arşitrav gibi mimari parçalar yerinde incelenerek Türk dönemi yapılarında kullanım amaçları tespit edilmiştir. Katalog sistemi içerisinde ele alınan devşirme parçalar tanıtılarak, bu malzemelerin yapıda kullanıldıkları yerler, işlevleri, malzeme, ölçü ve formları hakkında bilgi verilmiştir. Elde edilen veriler ışığında devşirme malzemelerin Anadolu coğrafyasındaki benzer örnekleri ve işlevleri ile karşılaştırılmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of“spolia”is observed in structures built from the ancient period to the Ottoman era. During the construction of Turkish period buildings, architectural elements belonging to the previous civilization were used within the structure for similar or different functions, which can be referred to as“recycled”known as spolia. The province of Isparta was examined within the scope of“Spolia in Turkish Period Buildings in the Isparta Region”, which is the subject of the master's thesis. Throughout its history, Isparta has been influenced by many civilizations and is host to a rich cultural heritage. The use of recycled materials, which spans from antiquity to the present day, has retained its importance in the Turkish period as it did in other periods. Architectural studies have continued in Isparta during the Anatolian Seljuk, Beylik, and Ottoman periods, and construction and urban development construction and reconstruction studies have maintained their importance throughout these periods. Some of the structures built during the Turkish periods are still in existence today. Some of the structures built during the Turkish periods are still standing today. Recycled materials are frequently used in the construction of architectural structures such as madrasas, mosques, bathhouses, and fountains in Isparta and its surroundings. A closer analysis of the region reveals that materials from ancient and earlier periods have been used as construction materials in many structures built to date. The most important indicator of this is the reuse of recycled materials, which were integrated into new structures during their construction. Architectural elements such as inscriptions, tomb steles, busts, reliefs, columns, column capitals, and architraves, which were used as recycled materials, were examined in situ to identify their purposes in structures built during the Turkish period. The catalog system introduces recycled parts, providing information about where these materials are used in the structure, their functions, materials, dimensions, and forms. Based on the data obtained, the recycled materials are compared with similar examples and functions in the Anatolian geography.