Anestezik etkileri bulunan çeşitli ajanların topikal anestezi etkinliklerinin karşılaştırılması ve çocuklarda ağrı-anksiyete üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Comparison of the topical anaesthetic efficacy of various agents with anaesthetic effects and evaluation of their effects on pain and anxiety in children
  1. Tez No: 984589
  2. Yazar: EKREM SÜPÜRGECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALKIŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; fesleğen yağı, papatya yağı, buz gibi doğal yöntemler ile topikal anestezik sprey, topikal anestezik jel gibi sentetik topikal anesteziklerin etkinliklerini ve çocuklarda ağrı-anksiyete düzeylerini karşılaştırmaktır. 6-12 yaş arası toplam 50 (22 erkek, 28 kız) çocuk hasta ile yapılan bu çalışmada, her bir grup 10 hasta olmak üzere toplam 5 grup oluşturulmuştur. Pulse oksimetre kullanılarak topikal anestezi ile lokal anestezi öncesinde ve sırasında kalp atış hızları ölçülmüştür. VAS ile topikal ve lokal anestezi sırasında hem çocuğun belirttiği hem de hekimin gözlemlediği ağrı skorları kaydedilmiştir. SEM ölçeği ile topikal anestezi sırasında, lokal anestezi öncesinde ve sırasında anksiyete değerleri kaydedilmiştir. Erkek ve kız çocuklarının topikal anestezi öncesindeki kalp atış hızı ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu, diğer ölçümlerde ise anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Lokal anestezi sırasındaki hekim VAS değerleri üzerine ise yaşların anlamlı etkisinin olduğu bulunmuştur. Topikal anestezi sırasındaki hekim ve çocuk VAS değerleri üzerine topikal anestezi grupların etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu (hekim değerlerinde topikal anestezik sprey grubu, çocuk değerlerinde topikal anestezik sprey ve topikal anestezik jel grubu yüksek), lokal anestezi sırasındaki hekim ve çocuk VAS değerleri üzerine ise etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Topikal anestezi grupları, cinsiyet ve yaşla yapılan tüm SEM değeri ölçümlerinde anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the efficacy of synthetic topical anaesthetics, such as topical anaesthetic sprays and topical anaesthetic gels, with natural methods, such as basil oil, chamomile oil, and ice, and to compare their effects on pain and anxiety levels in children. This study involved a total of 50 (22 boys, 28 girls) paediatric patients aged 6–12 years, with five groups formed, each including 10 patients. Heart rates were measured before and during local anaesthesia using a pulse oximeter. Pain scores reported by the child and observed by the doctor during topical and local anaesthesia were recorded using the VAS scale. Anxiety levels during topical anaesthesia and before and during local anaesthesia were recorded using the SEM scale. It was determined that the difference between the average heart rates of boys and girls prior to topical anaesthesia was statistically significant, while no significant difference was found in other measurements. It was also found that age had a significant effect on doctor's VAS scores during local anaesthesia. The effect of topical anaesthesia groups on doctor and children's VAS scores during topical anaesthesia was statistically significant (the topical anaesthetic spray group had higher scores in doctor values, while the topical anaesthetic spray and topical anaesthetic gel groups had higher scores in children values). while the effect on doctor and children VAS scores during local anaesthesia was found to be statistically insignificant. No significant differences were found in all SEM value measurements performed in topical anaesthesia groups, gender and age.