Değişen barış ve güvenlik perspektifi bağlamında Birleşmiş Milletler örgütünün terörle mücadelesi
The United Nations' fight against terrorism in the context of the changing peace and security perspective
- Tez No: 984616
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Dünyada iki bloklu bir yapılanmanın hâkim olduğu, Soğuk Savaş dönemi süresince güvenlik, sıklıkla askeri gündemler ve devlet merkezli olarak değerlendirilirken, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin ardından güvenlik yelpazesinde büyük ölçüde bir genişleme gerçekleşmiş ve güvenlik yaklaşımı köklü bir dönüşüm geçirmiştir. Yeni dönem güvenlik yelpazesine; birey, ekonomi, çevre, kültür vb. daha birçok yeni kavram dahil olmuştur. 21. Yüzyıl'da güvenlik tehditleri çerçevesinde yaşanan farklılaşmalar doğrultusunda terörizmin yeni bir boyut alması ile birlikte Birleşmiş Milletler Örgütünün terörle mücadelesi çok daha karmaşık ve anlaşılması güç bir hale gelmiştir. Bu tez, Birleşmiş Milletler Örgütünün terörle mücadele stratejisinin, uluslararası sistemdeki jeopolitik kırılmalara ve tehdidin değişen doğasına bağlı olarak evrilen üç temel paradigmayı analiz etmektedir. İlk paradigma, Soğuk Savaş döneminin (1968-1989) ideolojik bölünmüşlüğünü ele alırken, ikinci paradigma 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası oluşan istisnai siyasi birlik ortamında, Güvenlik Konseyi'nin merkezi ve güçlü bir yaptırım rejimi inşa ettiği dönemi ele almaktadır. Üçüncü paradigma ise, IŞİD'in toprak kontrol eden“proto-devlet”yapısının El-Kaide modelini işlevsiz kılması üzerine BM'nin girdiği“adaptif öğrenme”sürecini ortaya koymaktadır. Tez, Birleşmiş Milletler Örgütünün terörle mücadele stratejisinin proaktif değil, tehdidin doğasına ve uluslararası sistemdeki güç dengelerine bağlı olarak reaktif, uyarlanabilir ancak temelde siyasi iradeyle sınırlı bir evrim geçirdiği savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the Cold War, a period dominated by a bipolar global structure, security was often viewed through a military and state-centric lens. Following the end of the Cold War, the security spectrum significantly broadened, and the approach to security underwent a fundamental transformation. Many new concepts, such as the individual, economy, environment, culture, and others, were incorporated into the security agenda of the new era. The differentiation in security threats witnessed in the 21st century, coupled with the new dimension terrorism has acquired, has made the United Nations Organization's fight against terrorism much more complex and difficult to grasp. This thesis analyzes three fundamental paradigms that demonstrate how the United Nations Organization's counter-terrorism strategy has evolved in response to geopolitical shifts in the international system and the changing nature of the threat. The first paradigm examines the ideological fragmentation of the Cold War era (1968-1989), while the second paradigm covers the period following the September 11, 2001 attacks, an environment of exceptional political unity where the Security Council built a central and strong sanctions regime. The third paradigm reveals the UN's“adaptive learning”process, which was entered after ISIS's territory-controlling“proto-state”structure rendered the Al-Qaeda model ineffective. The thesis argues that the United Nations Organization's counter-terrorism strategy has not undergone a proactive evolution, but rather a reactive, adaptable, yet fundamentally constrained by political will evolution, contingent upon the nature of the threat and the balance of power in the international system.