Sosyal medya bağımlılığının aile içi mahremiyet üzerine etkisi
The effect of social media addiction on family privacy
  1. Tez No: 984644
  2. Yazar: İDRİS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Halkla İlişkiler, Psychology, Sociology, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada sosyal medya araçlarının aile içi mahremiyet üzerindeki etkisi irdelenmiştir. İlgili çalışma ilişkisel tarama modeli üzerine inşa edilmiştir. Araştırma verileri Türkiye'nin yedi bölgesinden toplamda 1016 kişiden toplanmıştır. Araştırma anketi; kişisel bilgi formu (KBF), Dijital medya bağımlılığı ölçeği (DMBÖ) ve Dijital mahremiyet ölçeği (DMÖ) olmak üzere toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Öte yandan ilgili araştırma verileri Regrasyon analizi yapılarak, demografik faktörler ve DMBÖ/DMÖ durumlarına yönelik farklılıklar Independent Samples T ve One- Way ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Betimsel istatistiksel ise Frekans analizi yapılarak değerlendirmeye alınmıştır. Çalışma neticesinde ulaşılan bulgulara göre sosyal medya bağımlılığının aile içi mahremiyeti etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca anonim hesap kullanan bireylerin (x=3.8) anonim hesap kullanmayan bireylere (x=3.3) nazaran daha yüksek düzeyde sosyal medya bağımlılığına sahip olduğu görülmektedir. Dijital mecralarda herkese açık paylaşım yapan bireylerin, diğer kişilere (herkese açık paylaşım yapmayanlar) nazaran dijital platformlara bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Benzer şekilde herkese açık paylaşım yapan bireylerin, diğer kişilere nazaran daha fazla dijital platformlarda aile içi mahremiyet ihlali yaptıkları görülmektedir. Yapılan araştırmada kadınların (x=3.6) erkeklere (x=3.5) nazaran daha yüksek düzeyde sosyal medya bağımlılığına sahip olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra günlük dijital platformları kontrol etme (sosyal medya sayfalarına bakma sıklığı) düzeyi arttıkça dijital medya bağımlılığı ve aile içi mahremiyet ihlalinin arttığı gözlenmiştir. Benzer şekilde kullanılan platform sayısı arttıkça dijital bağımlılığın ve aile içi mahremiyet ihlallerinin arttığı görülmektedir. Dijital bağımlılığı yüksek kullanıcıların dijital mahremiyet konusunda daha bilinçli ve dikkatli olması önerilmektedir. Mevcut durum mahremiyet açısından, dijital bağımlılığı yüksek kişilerin risk altında olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of social media tools on intra-family privacy was examined. The research was designed using the relational screening model. Data were collected from a total of 1,016 participants across the seven regions of Türkiye. The survey instrument consisted of three sections: a Personal Information Form (PIF), the Digital Media Addiction Scale (DMAS), and the Digital Privacy Scale (DPS). In addition, the research data were analyzed through regression analysis, while differences related to demographic factors and DMAS/DPS scores were examined using Independent Samples t-tests and One-Way ANOVA. Descriptive statistics were evaluated through frequency analysis. According to the findings, social media addiction was found to have an effect on intra-family privacy. Moreover, individuals using anonymous accounts (x = 3.8) displayed higher levels of social media addiction compared to those who did not use anonymous accounts (x = 3.3). It was also observed that individuals who share publicly on digital platforms have higher levels of digital platform dependency than those who do not. Similarly, individuals who make publicly accessible posts were found to violate intra-family privacy on digital platforms more frequently compared to others. The study further revealed that women (x = 3.6) have higher levels of social media addiction than men (x = 3.5). Additionally, as the frequency of checking digital platforms (social media browsing frequency) increases, both digital media addiction and intra-family privacy violations tend to rise. Likewise, the greater the number of platforms used, the higher the levels of digital addiction and intra-family privacy violations. It is recommended that users with high levels of digital addiction become more conscious and careful regarding digital privacy. The current situation indicates that individuals with high digital addiction are at increased risk in terms of privacy.