Ergen bireylerde sosyal medya bağımlılığının, aile aidiyeti ve kimlik gelişimi sorunları ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction, family loyalty and identity development problems in adolescents
- Tez No: 980375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇETİNTULUM HUYUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergen bireylerde sosyal medya bağımlılığının aile aidiyeti ve kimlik gelişimi ile olan ilişkisini incelemek ve bu ilişkide demografik ve ailevi değişkenlerin rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde sosyal medya kullanan 14-18 yaş arası ergenler, örneklemini ise eğitimine devam eden ve farklı okullarda öğrenim gören 303 ergen oluşturmaktadır. Veriler, Google Forms üzerinden çevrim içi olarak toplanmış; Kişisel Bilgi Formu, Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Aile Aidiyeti Ölçeği ve Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 26.0 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, sosyal medya bağımlılığı ile aile aidiyeti ve kendilik aidiyeti arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Kimlik gelişiminin çoğu alt boyutu ile sosyal medya bağımlılığı arasında negatif; saplantılı araştırma boyutu ile pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizinde, aile aidiyeti ve saplantılı araştırma boyutunun sosyal medya bağımlılığının anlamlı yordayıcıları olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, sosyal medya bağımlılığı ile mücadelede aile içi destek, aidiyet duygusu ve sağlıklı kimlik gelişimi süreçlerinin güçlendirilmesinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social media addiction, family belonging, and identity development among adolescents, and to reveal the role of demographic and familial variables in these relationships. The study population consists of adolescents aged 14-18 in Turkey who use social media, while the sample comprises 303 students currently enrolled in various schools. Data were collected online via Google Forms, utilizing the Personal Information Form, Social Media Addiction Scale for Adolescents, Family Belonging Scale, and Dimensions of Identity Development Scale. Data analysis was conducted using SPSS 26.0. The findings indicate significant negative relationships between social media addiction and both family belonging and self-belonging. Most dimensions of identity development were also negatively associated with social media addiction, while the obsessive exploration dimension showed a positive association. Regression analysis revealed that family belonging and obsessive exploration are significant predictors of social media addiction. The results highlight the importance of strengthening family support, the sense of belonging, and healthy identity development processes in combating social media addiction.