II. Dünya Savaşı sonrasında Avrupa'daki kamplarda yaşayan Türk ve Müslüman mültecilerin Türkiye'ye kabulü
The admission of Turkish and Muslim refugees living in camps in Europe after the Second World War
  1. Tez No: 984676
  2. Yazar: DİLGAM AHMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
II. Dünya Savaşı sırasında Almanlara esir düşen Sovyetler Birliği vatandaşı Türk ve Müslüman kökenli bireylerin savaş dönemi ve sonrasındaki durumu, hem askeri hem de sosyal tarih açısından önemli bir araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu çalışma, söz konusu kişilerin Alman lejyon ordularında ve zorunlu işçi olarak çalıştırılmaları sürecini; savaşın bitimi sonrası Avrupa'daki mülteci kamplarında yaşamlarını; kamplardan kurtarılmalarını ve bir kısmının Türkiye'ye intikal sürecini kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Savaş sırasında Türkiye hükümeti, Sovyetler Birliği ile sürdürdüğü hassas diplomatik ilişkileri gözeterek, mülteci kamplarındaki Türklerin kurtarılması için aşamalı bir faaliyet yürütmüştür. Türk büyükelçilikleri ve hükümetin kararıyla kurulan özel komisyonlar, kamplardaki mültecilerin tespit edilmesi ve güvenli biçimde transfer edilmesini organize etmiş ve böylece iki binden fazla mülteci kurtarılmıştır. Ayrıca, gazeteci Ziyad Ebüzziya'nın çalışmaları, bir kısmı mültecinin Sovyetler Birliği'ne teslim edilmekten kurtarılmasında önemli rol oynamıştır. Türkiye hükümetinin Uluslararası Mülteci Örgütü ile yaptığı anlaşmalar, mültecilerin Türkiye'ye intikal sürecini hızlandırmış; ilk etapta Tuzla kampına yerleştirilen mülteciler, daha sonra iskân politikaları çerçevesinde çeşitli bölgelere dağıtılmıştır. Hükümet, mültecilere ekonomik ve mali destek sağlayarak, yaşamlarını sürdürebilmelerine katkıda bulunmuştur. Mültecilerin kabulü, dönemin uluslararası koşulları ve Sovyetler Birliği ile yaşanan diplomatik gerilimler ışığında gerçekleşmiş; Avrupa kamplarında yaşamış Türk ve Müslüman mültecilerin Türkiye'ye getirilmesi, kamuoyu ve sivil toplum tarafından da desteklenmiş, farklı yardım kuruluşlarının faaliyetleri ile süreç güçlendirilmiştir. Bu çalışma, söz konusu sürecin hem devlet hem de sivil aktörler açısından yürütülen koordinasyonunu ve sonuçlarını kapsamlı biçimde ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The experiences of Soviet citizens of Turkish and Muslim origin who were captured by German forces during World War II constitute a significant area of inquiry in both military and social history. This study seeks to provide a systematic examination of these individuals' involvement in German legionary units and forced labor, their conditions in refugee camps across Europe following the cessation of hostilities, their subsequent rescue, and, in certain instances, their transfer to Turkey. During the war, the Turkish government, taking into account its sensitive diplomatic relations with the Soviet Union, undertook a phased operation aimed at the evacuation of Turks residing in refugee camps. Special commissions, established under the authority of Turkish embassies and government directives, coordinated the identification and secure transfer of refugees, resulting in the rescue of more than two thousand individuals. The interventions of journalist Ziyad Ebüzziya also proved instrumental in preventing the handover of some refugees to Soviet authorities. Agreements concluded between the Turkish government and the International Refugee Organization facilitated the acceleration of refugees' relocation to Turkey. Initially accommodated in the Tuzla camp, the refugees were subsequently resettled across various regions in accordance with official settlement policies. The government further provided economic and financial assistance to support the refugees' subsistence. The acceptance of these refugees occurred within the broader context of contemporary international conditions and ongoing diplomatic tensions with the Soviet Union. The relocation of Turkish and Muslim refugees from European camps to Turkey received backing from both public opinion and civil society, and the engagement of multiple aid organizations reinforced the process. This study aims to illuminate, in a comprehensive manner, the coordination and outcomes of these efforts from the perspectives of both state authorities and civilian actors.